Skvalan ili hijaluron? Pitali smo dermatologe koji je hidratant moćniji
Da li je za vas bolji skvalan ili hijaluron? Saznajte šta kažu dermatolozi
U svetu nege lica postoje brojni hvaljeni hidratantni sastojci: glicerin, ulja, vazelin, niacinamid… Svi oni su sastavni deo svačije rutine nege jer, zna se, hidratacija je osnova. Ipak, nijedno od ovih jedinjenja nije izazvalo toliko pažnje, koliko hijaluron i skvalan. To nije bez razloga: oba proizvoda su preplavila tržište, vrlo su često zastupljeni u proizvodima, a beauty influenseri se kunu u njihove moći. Iako ih često doživljavaju kao istovetne, hijaluron i skvalan u stvari imaju prilično različita svojstva i trebalo bi ih koristiti u zavisnosti od ličnih potreba.
Šta je skvalan?
Skvalan je laboratorijski razvijen, hidrogenizovani oblik skvalena, prirodne komponentne koju sadrži lipidni sloj naše kože. Skvalan je emolijens koji omekšava i zaglađuje kožu i pomaže da se zadrži vlaga u koži. On štiti i jača barijeru kože i ima antioksidativna svojstva, pa može da preokrene i spreči oštećenje koje izazivaju slobodni radikali.
Skvalan je proizveden upravo da bi se prevazišli nedostaci prirodnog skvalena i da bi mogao da se koristi u proizvodima za negu kože. Lakši je, stabilniji i može da se koristi i na masnoj koži, a zadržao je sve benefite svoje prirodne alternative.
Šta je hijaluronska kiselina?
Hijaluronska kiselina je hidratantni molekul koji može da privuče i zadrži vodu u koži. Baš kao i skvalan, on je prirodna komponenta u koži, očima i zglobovima. Hijaluron je humektant što znači da privlači vlagu.
Hijaluronska kiselina trenutno zateže kožu, popunjava je, ispunjavajući one plitke i manje bore. Ovo čini hidrofilni sastojak neverovatno popularnim.
Skvalan ili hijaluron: Glavne razlike
Glavna razlika između skvalana i hijaluronske kiseline je njihov hemijski sastav, kao i način na koji vlaže kožu, kaže dermatolog Bler Marfi-Rouz predavač na Medicinskom fakultetu Vajl Kornel. Za one sa boljim znanjem hemije: skvalan je lipid, a hijaluronska kiselina je glikozaminoglikan (u suštini lanac molekula šećera).
Na stranu njihove hemijske razlike. Kada odlučujemo skvalan ili hijaluron, za nas su važnije one suštinske razlike u efektu na kožu. Hijaluron je humektant što znači da uvlači vlagu u kožu. Skvalan je emolijens, što znači da deluje kao barijera i zadržava vlagu u koži.“
Skvalan ili hijaluron: Sve sličnosti
Ipak, činjenica da su im efekti i sastavi drugačiji, ne znači da hijaluron i skvalan nemaju mnogo toga zajedničkog.
„Oba sastojka pomažu da koža bude zdrava i hidrirana“, kaže Marfi-Rouz. „Oba su hipoalergena i generalno pogodna za osetljivu kožu“.
Da li je za mene bolji skvalan ili hijaluron?
Da li je za vas bolji skvalan ili hijaluronska kiselina zavisi. Oba su pogodna za sve tipove kože, uključujući osetljivu. Hijaluron je za nijansu bolja opcija za masnu i kožu sklonu aknama jer je laganiji i ne začepljuje pore. Skvalan je veoma efikasan sastojak za vlaženje suve kože.
Koliko često ih treba koristiti zavisi od toga u kome ih obliku nanosite. Odlični su u kremama i losionima i tada ih treba koristiti jednom dnevno. Čak i serumi sa ovim sastojcima mogu da se koriste svakodnevno.
Najbolje od svega? Možete koristiti skvalan i hijaluronsku kiselinu zajedno. Ako ste kupili dva različita proizvoda, prvo nanesite hijaluron da privuče vlagu, a potom skvalan da je zadrži u kožu.