
Zašto je hijaluronska kiselina toliko važna

Hijaluronska kiselina je ključni kozmetički preparat koji nikako ne smete da izostavite iz svoje rutine. A da li znate zašto je hijaluronska kiselina toliko važna?
Hijaluronska kiselina, bez sumnje, jedan je od najprisutnijih kozmetičkih proizvoda zbog svoje efikasnosti, svestranosti i savršene tolerancije na sve tipove kože. Ako još niste uvrstili ovaj moćni sastojak u svoju rutinu, u nastavku slede nek vrlo važne informacije o hijaluronskoj kiselini.
Zašto je hijaluronska kiselina toliko važna i kako se koristi
Hijaluronska kiselina je hidratantni aktivni sastojak koji nema premca zbog svoje sposobnosti da zadrži do 1000 puta svoju težinu u vodi. Bubri u kontaktu sa vodom kao sunđer i pruža dodatnu hidrataciju. To ga čini više nego poželjnim sastojkom u formulacijama za sve tipove kože. Od suve i zrele kože, kojoj se vraća hidratacija, do masne, kombinovane i osetljive kože kojoj se vraća balans.
Osim toga, hijaluronska kiselina je prirodno prisutna u koži i veoma cenjen zbog svog podmlađujućeg efekta, jer se tokom godina postepeno gubi sposobnost obnavljanja kolagena i proizvodnje hijaluronske godine. Već sa 30. godina preporučljivo je pojačati hidrataciju kože pomoću hijaluronske kiseline kako bi se sačuvala jedrina kože.
PROČITAJTE I OVO

Vrste hijaluronske kiseline
Prvobitno se dobijala iz životinjskih izvora, ali danas se hijaluronska kiselina sintetiše u laboratoriji, zbog čega se obično navodi da je veganskog porekla. S druge strane, sigurno ste čuli za molekularne težine hijaluronske kiseline. I nisu svi isti i u zavisnosti od veličine molekula biće manje-više delotvorne. Dakle, hijaluronska kiselina visoke molekularne težine nije u stanju da prodre u kožu i ostaje na površini. Tako zadržava vlažnost kože i obezbeđuje njenu hidrataciju. Ali zato hijaluronska kiselina niske molekularne težine može delovati dublje, delujući na bore.
Hijaluronska kiselina je takođe široko rasprostranjen aktivni sastojak u estetskoj medicini, jer se može ubrizgati u dermis, gde privlače molekule vode koji podstiču hidrataciju i zatežu kožu. Koristi se kao mezoterapija za hidrataciju kože ili kao hijalurosnki fileri za smanjenje bora, isticanje jagodica, povećanje usana i još mnogo toga.
Kako se koristi u dnevnoj rutini
Hijaluronska kiselina može se koristiti i u dnevnoj i u noćnoj rutini. I može se koristiti u svim oblicima: dnevne i noćne kreme, serumi i toneri, okoloočne kreme, ampule, maske, kreme za zaštitu od sunca…
- Ako nanesete serum s hijaluronskom kiselinom, poboljšaćete hidratantni finiš kreme koju nanesete nakon toga;
- Ako koristite kremu sa hijaluronskom kiselinom, šminka će izgledati bolje;
- Ako koristite kreme koje sadrže i hijaluronsku kiselinu i SPF, imaćete dvostruku korist – hidrataciju kože i njenu zaštitu od štetnog sunčevog zračenja;
- Ako nanosite masku koja sadrži hijaluronsku kiselinu, priuštićete svojoj koži pojačanu hidrataciju koja će vam osvežiti izgled,
- Okoloočna krema koja sadrži hijaluronsku kiselinu pomoći će da se ublaže tamni krugovi oko očiju i bore.
Kako deluje na određeni tipove kože
Hijaluronska kiselina toliko je svestrana da može svako da je koristi.
- Zrela koža: Hijaluronska kiselina pomaže u prevenciji i ublažavanju bora jer prosire u dublje slojeve kože i zaglađuje je.
- Masna koža: Osobe koje imaju masnu kožu takođe treba da koriste hijaluron jer je i ovakvoj koži potrebna hidratacija. Pritom, hijaluronska kiselina ne ostvalja mastan i težak osećaj na licu.
- Osetljiva koža: Hijaluronska kiselina idealna je za hidrataciju, smirivanje i balansiranje reaktivne kože bez ostavljanja neželjenih efekata.
- Suva koža: Ako imate ovaj tip kože, nijedan dan ne bi trebao da prođe bez korišćenja hijaluronske kiseline. On aće umiriti svrab, hrapavost i neprijatno zatezanje, vraćajući koži mekoću i elastičnost.
- Kombinovana koža: Ni ovaj tip kože ne može bez hijaluronske kiseline jer suvljim delovima lica treba pojačana hidratacija. Pomaže u balansiranju tena i umiruje ga.