Ulje za telo vs. losion: Koji je pravi izbor za blistavu kožu?
Ne možete da se odlučite koji proizvod da odaberte za negu suve kože, ulje za telo ili losion? Tu su eksperti da razreše dilemu.
I losion i ulje za telo deluju na hidrataciju kože. Iako ova dva proizvoda mogu izgledati slično, zapravo postoji razlika. Formule se razlikuju za svaki proizvod, tako da može biti teško pronaći pravi koji će odgovoriti na sve potrebe vaše kože. Razgovarali smo sa dermatolozima kako bismo otkrili razliku između ulja za telo i losiona, prednosti svakog od njih i koji proizvod je pravi za vas.
Šta je ulje za telo?
„Ulja za telo su proizvodi za negu kože napravljeni od prirodnih ulja, kao što su jojoba, maslinovo, voćno, skvalan, arganovo, suncokretovo i bademovo ulje“, kaže dermatolog dr Brendan Camp. U rasponu od lakih do gustih, na tržištu postoji mnogo različitih ulja za telo. Dr Camp preporučuje ulja sa vitaminima C i E jer ovi vitamini štite kožu od slobodnih radikala. „Slobodni radikali su nestabilni molekuli kiseonika koji mogu doprineti ćelijskom oštećenju i prevremenom starenju“, objašnjava dermatolog.
Šta je losion za telo?
Dodavanje losiona u dnevnu rutinu pomaže koži da zadrži vlagu. Popularni sastojci u losionima za telo uključuju hijaluronsku kiselinu, koja održava zdravu barijeru kože i privlači vlagu. Kao dodatni bonus, Alek Hushcha, edukator za estetiku na Aveda Arts and Sciences Institute Minneapolis, kaže da se losioni za telo lakše upijaju.
„Losion za telo obično ima i ulja u sebi, ali ne samo ulja. Obično se kombinuju sastojci koji vole vodu i sastojci koji vole ulja, i emulguju se u kremastu supstancu“, kaže Hushcha. Pošto losioni za telo kombinuju sastojke koji vole ulje i vodu, ovo bi bilo idealno za nekoga ko ne voli osećaj taloga na koži nakon nanošenja ulja za telo.
Zašto su nam neophodni?
Za vrhunsku hidrataciju, upotreba kombinacije ulja i losiona za telo će zapečatiti i zadržati vlagu u koži. Ulja podržavaju hidrataciju i daju prirodan sjaj koži. „One čine kožu glatkom, mekom i pružaju sjaj. Sastojci prirodnih ulja, kao što su vitamini, hranljivi sastojci i antioksidansi, jačaju kožu“, kaže dr Camp.
Da bi se sprečila suva koža koja svrbi, losioni za telo pomažu u zadržavanju vlage u koži. „Losioni za telo često sadrže sastojke koji pomažu u popravljanju barijere kože tako da ona efikasnije zadržava vodu i štiti telo od uticaja iz spoljašnje sredine“, objašnjava dr Camp.
Ulje za telo vs.losion: Saveti i trikovi za primenu
I ulja za telo i losioni su bezbedni za svakodnevnu upotrebu. „Zimi ili kada neko ima posebno suvu kožu ili kožu sklonu ekcemima, ulja i losioni se mogu nanositi dva puta dnevno“, kaže dr Camp. Posle tuširanja je najbolje vreme za efikasno nanošenje ulja i losiona za telo. „Primena u ovom trenutku pomaže im da efikasnije zarobe vodu u kožu. Ako istovremeno koristite ulje za telo i losion, prvo nanesite losion, a ulje poslednje“, kaže dr Camp.
Za nanošenje losiona za telo, Hushcha preporučuje nanošenje losiona od potkolenica nagore prema srčanom centru. Ona predlaže korišćenje ove metode nakon pilinga za uklanjanje mrtve kože. „Pomažete u promovisanju dobre cirkulacije u telu i vlaženju tih mladih zdravih ćelija kože“, kaže Hushcha.
Sastojci koje treba izbegavati
Ako imate osetljivu kožu ili kožu sklonu aknama, dr Camp preporučuje izbegavanje kokosovog ulja jer ono ima komedogeni potencijal i može doprineti nastanku akni. Potražite lagana ulja za telo ako imate osetljivu kožu ili kožu sklonu aknama.
U zavisnosti od vašeg tipa kože, mirisi i pilinzi u uljima i losionima za telo mogu da iritiraju kožu. „Postoje osobe koje su osetljive na mirise, pa i to treba uzeti u obzir. Izbegla bih i sintetičke i prirodne mirise da imam osetljivu kožu“, kaže Hushcha. Takođe, neki losioni za telo mogu imati dodatne sastojke koji deluju kao piling, što može izazvati iritaciju kod osetljive kože.