Negovano lice: 5 glavnih kriterijuma koje morate ispoštovati

by | oktobar 7, 2022
Negovano lice

Negovano lice ogleda se u bevremenskih parametrima, a evo šta uraditi da naša koža odgovori svakome od njih.

Moda koja diktira identična lica punih usana i visokih jagodica je prošlost. Apsolutni trend nove decenije je zdrava, negovana koža. A šta treba uzeti u obzir da bi se postigao takav rezultat?

Negovano lice korak po korak

Hidrirana koža je čvrsta i zategnuta. U slučaju dehidratacije, koža izgleda opušteno, „sžvakano“ i poprima žućkasti ten. Bora u ovom slučaju ima malo, ali će biti duge i duboke.

Uzrok dehidratacije je smanjenje dermisa (dubokog sloja kože) hijaluronske kiseline. U ovom slučaju su potrebne „duboke“ metode korekcije – intradermalne injekcije preparata hijaluronske kiseline (biorevitalizacija). Takođe, da biste popunili rezerve vlage, važno je poštovati režim hiratacije: piti najmanje 1,5 litara vode dnevno (poželjno 30 ml po kg težine).

Visoka elastičnost

Dobar ton kože vam omogućava da dugo zadržite jasne konture lica, dok je njegovo smanjenje uvek povezano sa opuštenom kožom. Glavni razlog za gubitak elastičnosti je kršenje strukture kolagenih i elastinskih vlakana. Inače, ton kože se može proceniti kod kuće pomoću testa štipanja: ako se kožni nabor na zadnjoj strani šake polako ispravi nakon štipanja, elastičnost se smanjuje.

Članak se nastavlja posle reklama

Za održavanje i vraćanje elastičnosti kože važno je u kućnu negu uključiti serume sa visokim sadržajem retinola, vitamina C, kozmetiku sa biomimetičkim peptidima i placentne serume. Takvu negu morate da izaberete zajedno sa svojim dermatologom. Sa gubitkom tonusa, preparati na bazi kolagena se često propisuju za oralnu primenu, po potrebi u kombinaciji sa drugim nutraceuticima neophodnim za njegovu sintezu (vitamini D3 i C, magnezijum, cink, gvožđe).

Negovano lice i glatka tekstura

U ovom slučaju, koža će izgledati glatko, kao da sija iznutra. Dosta često se tekstura kože menja zbog suvoće, što se manifestuje kroz hrapavost, perutanjem i osećajem zatezanja. Ovo stanje se javlja kada su barijerna svojstva kože na nivou rožnatog sloja oštećena i može biti povezana sa smanjenom proizvodnjom sebuma, komponente prirodnog hidratantnog faktora (NMF). Zbog toga se lipidna barijera razbija i velika količina vlage se gubi kroz kožu.

Razloga za suvu kožu može biti mnogo: hormonski disbalans (dijabetes melitus, hipotireoza), problemi sa gastrointestinalnim traktom, genetski defekti (mutacija gena koji kontrolišu keratinizaciju kod ihtioze i atopijskog dermatitisa), negativni spoljašnji uticaji (UV zračenje), neuravnotežena ishrana (nedostatak omega-3 PUFA, vitamina A, E, C, B2, B3, B6, B9, biotina, cinka), nepravilna nega.

Članak se nastavlja posle reklama

Ako je koža sklona isušivanju, važno je odabrati najnežnije čišćenje. Izbegavajte agresivne surfaktante kao što su SLS, SLES, ALS, ALES itd. Za takvu kožu su pogodnije emulzije za čišćenje (hladne kreme i mleko).

Prilikom izbora kreme obratite pažnju na one proizvode koji će pomoći u obnavljanju lipidne barijere kože. Sadrže prirodni ši puter, makadamiju, kokosovo ulje, kakao puter, indijski orah, noćurku, boražinu (boražinu), seme crne ribizle.

Članak se nastavlja posle reklama

Za obnavljanje suve kože savršene su lamelarne emulzije napravljene od mešavine ceramida, holesterola i slobodnih masnih kiselina. Kod kuće možete napraviti maske od ovsene kaše, žumanca, maslinovog ulja sa medom i limunovim sokom. Od profesionalnih procedura pogodni su nežni pilingi na bazi AHA kiselina i retinola, biorevitalizacija i mezoterapija hijaluronskom kiselinom, neinjekciona mezoterapija.

Omega masne kiseline i nega kože: Kompletan vodič!

Ujednačen ten

Ne tako davno, grupa naučnika je sprovela studiju o percepciji ljudskog doba. Uz pomoć fotošopa na nekim slikama su uklonjene bore, a na drugim ujednačen ten. Rezultati su pokazali da se oni sa ujednačenim tenom kože izgledaju mlađe!

Najčešći uzroci heterogenosti tonova su staračke pege i paukove vene (rozacea). Njihova manifestacija izaziva oštećenje kože UV zracima usled zloupotrebe sunčanja i poseta solarijumima. Prelep bronzani ton kože i fotostarenje su dve strane istog novčića. Razlog za pojavu pigmentacije na licu može biti i hormonska neravnoteža, nedostatak gvožđa, kao i vitamina C i B3, cinka, bilo kakvih zapaljenskih procesa na koži, poremećaja u gastrointestinalnom traktu i jetri. Vaskularne zvezdice na licu često se pojavljuju zbog loših navika (alkohol, pušenje) i nedostatka vitamina A i C.

Da bi se ujednačio ton kože, kućna nega treba da uključuje proizvode sa sastojcima za izbeljivanje: askorbinskom kiselinom, arbutinom, kojičnom kiselinom, azelainskom kiselinom, nacinamidom, ferulnom i traneksamskom kiselinom, ekstraktom sladića, tiamidolom (inovativni bezbedni sastojak za izbeljivanje).

Članak se nastavlja posle reklama

Fototerapija (BBL, IPL), piling na bazi voćnih kiselina i retinola, frakciono lasersko resurfacing smatraju se jednim od najefikasnijih kozmetičkih procedura u slučaju pigmentacije.

 

Lepota i zdravljeamixstudio/iStock/Getty Images Plus via Getty Images