Neočekivani uzroci podočnjaka: PMS, bubrezi, alergije, sinusi…
Iza tamnih kolutova oko očiju mogu se kriti brojne bolesti, među kojima je i alergije na mleko i gluten, začepljeni sinusi, ali i hormonalna neravnoteža tokom PMS-a.
Osim neprospavanih noći, krivci za natečenost kapaka i tamne kolutove ispod očiju mogu biti zdravstvene tegobe, kao što su, na primer, problemi s bubrezima. Nepravilan rad bubrega uzrokuje zadržavanje tečnosti u telu pa osim kesica ispod očiju, otiču prsti i gležnjevi.
Osim što mogu biti posledica bolesti bubrega, podočnjake mogu izazvati i alergije na hranu. Među najčešćim „krivcima“ su intolerancija na laktozu i gluten, ali i alergije na voće i povrće tretirano pesticidima.
Alergije na hranu lako se „zamaskiraju“ pa ih je teško otkriti, ali ako tamni podočnjaci ne prolaze, najbolje je da se javite lekaru.
Tokom PMS-a naši hormoni „podivljaju“, što izaziva zadržavanje vode u telu, probleme sa spavanjem i tamne podočnjake. Upravo se zbog toga nedelju dana pre ciklusa preporučuje izbegavanje slanih namirnica i ugljenih hidrata koji zadržavaju vodu. Nasuprot tome, trebalo bi koristiti zeleni čaj koji deluje kao diuretik i podstiče izlučivanje viška tečnosti.
Isto kao što previše vode u telu uzrokuje natečenost, previše alkohola, kafe i cigareta dovodi do dehidratacije i izaziva podočnjake. Organizmu je tada potrebno temeljno čišćenje, kako biste iz njega izbacili sve toksine koji opterećuju jetru i bubrege.
Problemi sa sinusima stvaraju pritisak na vene koje se protežu od očiju prema nosu, te tako povećavaju rizik od nastanka podočnjaka. Preporučuje se da pokušate s inhalacijom kako biste očepili nos i uspostavili pravilnu cirkulaciju.
Izvor: allwomenstalk.com