Protiv celulita: Započnite borbu na vreme
Celulit nastaje kao posledica nakupljanja masnoće i viška vode u vezivnom tkivu neposredno ispod kože, a najčešće se javlja na zadnjici, butinama i stomaku. Gotovo 90 odsto žena ima celulit, što znači da od njega nisu pošteđene ni mršave osobe.
Pretpostavlja se da osim naslednog faktora, u formiranju neestetskih grudvica veoma važnu ulogu igraju hormoni, posebno estrogen, ali i insulin, kateholamin, adrenalin i prolaktin.
Nastanak pomorandžine kore uzrokuju i slaba krvna i limfna cirkulacija, način ishrane (previše masti i soli), nedostatak fizičke aktivnosti, nošenje uzane odeće i stres.
Pravilna ishrana
Esencijalne masne kiseline pomažu jačanje vezivnog tkiva oko masnih ćelija i tako smanjuju celulit, a osim toga razgrađuju masnoću, snižavaju holesterol i trigliceride u krvi.
Ukoliko s kombinuju sa lecitinom (materijom koja jača kožu), dolazi do značajne redukcije pomorandžine kore.
U namirnice bogate omega-3 masnim kiselinama spadaju riba iz hladnih voda (losos, pastrmka), jezgrasto voće (orasi, bademi) i maslinovo ulje, dok su dobar izvor lecitina soja, karfiol, spanać, pomorandže i paradajz.
Pijte što više tečnosti
Stručnjaci savetuju da se u organizam unosi od šest do osam čaša vode dnevno, kako bi se podstaklo izbacivanje toksina i natrijuma – glavnog uzročnika zadržavanja vode u telu i stvaranja celulita.
Kao zamena mogu se konzumirati zdravi napici poput zelenog čaja koji je odlično prirodno sredstvo protiv celulita jer sadrži teobromin i kofein (oslobađaju masti zarobljene u koži, nakon čega one sagorevaju).
Čajevi od maslačka, lipe, sene i zove takođe pospešuju topljenje masti u organizmu.
Masaža
S obzirom na to da je pomorandžina kora locirana od tri do pet milimetara ispod površine kože, u vezivnom tkivu, nema potrebe za grubim pritiskanjem, jer to može oštetiti krvne sudove i uzrokovati pojavu modrica.
Ulje, tonik ili kreme za masažu treba naneti na dlanove i umasirati laganim kružnim pokretima u područja zahvaćena celulitom. Da bi ovaj tretman bio uspešniji, masažu je neophodno izvoditi najmanje tri puta nedeljno, ali najbolje bi bilo primenjivati je svakodnevno.
Dobar efekat postići ćete i ako najugroženije delove tela premažete adekvatnim uljem ili gelom i umotate ih u PVC foliju. Na ovaj način izbacuje se višak tečnosti, omekšavaju potkožne masne naslage i podstiče cirkulacija.
U slučaju proširenih vena, iritacije kože, ekcema ili visokog krvnog pritiska, ne preporučuje se anticelulit masaža!
Napici protiv celulita
Đumbir
U šolju biljnog čaja dodati pola čajne kašike sveže ribanog korena đumbira. Svakodnevnim konzumiranjem ovog napitka pospešuje se izlučivanje toksina.
Sirće i med
U čašu mlake vode umešati dve čajne kašike sirćeta i meda. Ako se konzumira svako jutro na prazan stomak, ovaj napitak pospešuje cirkulaciju krvi, razgrađivanje masnoće i izlučivanje štetnih materija iz organizma.
Čaj od maslačka
Kašiku sitno usitnjenog suvog korena maslačka staviti u 2 dl vode i kuvati na laganoj vatri nekoliko minuta. Nakon 15 minuta procediti. Napitak se pije nezaslađen ili zaslađen domaćim medom, i to nekoliko puta tokom dana. Čaj od maslačka pročišćava organizam i pomaže u borbi protiv suvišnih kilograma i celulita.
Čaj za čišćenje organizma
Pomešati po 20 g lišća sene i cveta zove i po 10 g ploda od komorača i anisa. Kašiku ove mešavine kuvati tri minuta u 2dl vode. Čaj ostaviti da se ohladi i popiti odjednom.
Čaj protiv celulita
Pomešati po 2 prstohvata mirođije, pirevine i lipe, pa kuvati 10 minuta u 1/2 l vode, a zatim procediti i piti tokom dana.
Čaj od lipe
Kuvati pet prstohvata lipe u 1/2 l vode 10 minuta, zatim procediti i piti čaj nekoliko puta u toku dana.