Termalna voda: Da li je zaista neophodna u rutini nege kože lica?

by | novembar 14, 2022
termalna voda

Termalna voda termin je koji je sve popularniji u svetu rutine nege kože, a da li je zaista tako čudesna, otkrivamo vam u nastavku. 

Šta je termalna voda?

Termalnim vodama se nazivaju vode sa visokim sadržajem mineralnih soli koje potiču iz prirodnih izvora. Po pravilu, takve vode su tople (iznad 40 stepeni) i smatraju se čistijim od arteških, pa čak i mineralnih, jer se njihovi izvori nalaze na znatno većoj dubini (što je dublji izvor, veća je koncentracija minerala uvodi). Termalne vode se razlikuju od mineralnih po većoj dubini prirodnih raseda i većoj mineralizaciji. Zarad poređenja, u boci lekovite stone mineralne vode ima 6-7  procenata soli, a u termalnoj vodi 15.

Razlikuju se i načini primene: mineralne vode se koriste interno (za lečenje gastroenteroloških, kardioloških i zglobnih oboljenja), a termalne vode, iako se piju u lekovite svrhe, češće se koriste spolja: zbog zasićenog sastava u stanju su da prodru u dermis, vršeći blagotvorno dejstvo na kožu.

Ciklična nega lica: Dermatološki odobrena rutina koja je preko noći osvojila mreže

Nega kože lica termalnom vodom

Termalne vode su klasifikovane prema mineralizaciji: izotonične i hipertonične. Izotonične sadrže do 1 gram mineralnih soli po litru (ovo je manje nego u našoj koži). Takve vode su dobre za veoma osetljivu i oštećenu kožu (možda neće imati nikakvog efekta na normalnu kožu, ili čak početi da izvlači elemente u tragovima iz nje). Ali izotonične vode imaju mineralizaciju sličnu unutrašnjem okruženju tela, one su najsvestranije i pogodne za skoro sve. Hipertonične termalne vode po mineralima prevazilaze sastav „kože“. Oni su najaktivniji i pokazuju se skoro svima, posebno ljudima sa gustom, masnom kožom. Takve vode dobro doprinose uklanjanju nadutosti (na primer, nakon opekotina od sunca).

Članak se nastavlja posle reklama

Termalne vode se takođe dele prema preovlađujućim solima u sastavu: najpopularnije i najraznovrsnije su bikarbonatno-natrijum i sulfatno-bikarbonatne, postoje i sorte sa visokim sadržajem selena, kalijuma ili kalcijuma. Vode bogate natrijumom, sumporom i cinkom su dobre za masnu kožu, ali mogu zategnuti tanku i osetljivu kožu. Vode na bazi silicijuma jačaju i matiraju, a upravo prisustvo ovog minerala čini termanlu vodu idealnim fiksatorom šminke. Naime, zbog vodoničnih veza, molekuli silicijuma formiraju svojevrsnu „mrežu“ na koži koja nevidljivo fiksira ton i puder.

 

Lepota i zdravljetriocean/iStock/Getty Images Plus via Getty Images