Kome verovati: Popularni mitovi o kremama za sunčanje
Svima nam treba zaštita od štetnih sunčevih zraka, ali šta zaista znamo o tome? Koji su to popularni mitovi o kremama za sunčanje?
Kreme za sunčanje štite kožu od opasnih UV zraka i sprečavaju staračke pege, bore i druge znakove fotostarenja. Osim toga, njihova redovna upotreba i razuman odnos prema suncu takođe smanjuju rizik od razvoja raka kože.
Kremu za sunčanje treba koristiti ne samo na plaži, već i u gradu, ne zaboravite da obnavljate proizvod tokom dana, vodite računa o mogućem povećanju osetljivosti na sunce zbog uzimanja lekova i ne koristite parfeme i kozmetiku koja sadrži voćne kiseline – povećavaju osetljivost kože na sunčeve zrake.
Ovo su rasprostranjeni mitovi o kremama za sunčanje
Mit 1. Proizvode sa SPF-om ne treba nanositi na problematičnu kožu.
To nije tačno. Leti svakako treba koristiti proizvode sa SPF-om kako biste minimizirali pigmentaciju (post-akne) nakon osipa na licu, koji se pogoršava izlaganjem suncu. Za problematičnu kožu, bolje je dati prednost mineralnim proizvodima – njihova tekstura je veoma lagana, ne začepljuju pore i ne izazivaju novu upalu.
Mit 2. Proizvodi za lice i telo moraju biti različiti
Koža na licu je ranjivija. Stalno je pod uticajem okoline i ultraljubičastog zračenja, te stoga zahteva posebnu zaštitu. Stoga su formule proizvoda za lice prilagođene posebno strukturi kože. Pored toga, podeljen je na fototipove, dok koža tela nije.
Da biste izabrali pravi proizvod za zaštitu lica, potrebno je da odredite fototip: bela koža bez pigmenta (SPF50), svetla koža (SPF50), koža boje slonovače (SPF30), tamna/maslinasta koža (SPF15). Koža tela takođe zahteva zaštitu – SPF faktor mora da odgovara zaštitnom faktoru za lice.
Mit 3: Nema razlike između SPF30 i SPF50
Koža ima prirodni SPF nivo, koji pruža delimičnu zaštitu od UVB zraka i zavisi od fototipa osobe. Fototip ukazuje na stepen osetljivosti kože na UV zračenje. A SPF je odnos minimalne eritemske doze (MED) površine kože sa nanesenom kremom za sunčanje i MED nezaštićenog područja kada se posmatra 24 sata nakon zračenja.
MED je doza ultraljubičastog zračenja potrebna da izazove eritem (crvenilo kože). Indeks zaštite od sunca, na primer 50+, znači da je doza ultraljubičastog zračenja potrebna da izazove eritem 50 puta veća nego bez njega.
Mit 4. Podloga bez SPF-a smanjuje zaštitnu ulogu kreme za sunčanje
Nijedan proizvod za šminkanje bez SPF-a, kao što je puder, ne može na bilo koji način smanjiti efikasnost kreme za sunčanje. Ako se puder sa nižim stepenom zaštite nanese na proizvod sa jačim SPF faktorom, najveći faktor postaje aktivan.