Znate li šta je „gargaleza“? U životu ste ga koristili više od hiljadu puta

by | novembar 24, 2016

Ukoliko želite da oraspoložite neku osobu ili člana porodice, pokušajte da ga zagolicate. Ali, golicanje nam ne prija baš uvek… Da li je ono dobro ili loše za naše zdravlje i raspoloženje?

sreća, dvoje srećnih ljudi, ljubavni par, srećni par, sreća,

Guliver/Getty Images

Zašto smo golicljivi?

Golicljivost se događa kada su završeci živaca na koži stimulativni dodirom. Tada živci šalju dva signala prema mozgu – jedan aktivira senzore za dodir, a drugi za emocije.
Kombinacija ova dva impulsa stvara simpatičan osećaj golicljivosti koja nas tera na smeh. Naučnici golicanje smatraju jednom vrstom povezivanja, ali i opuštanja koja zbližava osobe i popravlja raspoloženje, a nivo golicljivosti zavisi o tome koliko je vaš nervni sistem osetljiv na dodir i druge spoljašnje nadražaje.

Vrste golicanja

Članak se nastavlja posle reklama

– Knismeza – golicanje ili lagano dodirivanje nežnim dodirom kože koje podseća na svrabež (npr. jagodicama prstiju ili perom)

– Gargaleza – grublje golicanje prstima koje izaziva histeričan smeh i migoljenje (npr. kada vas netko bocne prstom pod rebra ili dirne ispod pazuha).

„Najkritičnija“ mesta na telu

Članak se nastavlja posle reklama

– Stopala – smatraju se najgolicljivijim mestom na telu, a na njih reaguje većina odraslih i dece. Upravo na stopalima se nalazi najveći broj završetaka živaca.

– Pazusi – Ispod ruku se nalaze brojne vene i arterije i nervni receptori koji reaguju i na najnežniji dodir.

Članak se nastavlja posle reklama

– Vrat i stomak – ovo su ujedno i najosetljivija, odnosno najmanje zaštićena mesta na telu. Ova mesta najviše izazivaju smeh.

Pročitajte i… Priča koja nas je uverila da je život poput bumeranga… Uvek nam daje ono što i sami pružamo

Kliknite na sledeću stranicu…

Članak se nastavlja posle reklama
pero, noga, noga i pero, golicanje,

Guliver/Getty Images

Golicanje kod odraslih

Iako je smeh prva i jedina reakcija dece na golicanje, kod odraslih osoba (njih 36 odsto) ono ponekad može izazvati iritaciju, nelagodu pa čak i ljutnju te u tim slučajevima treba biti oprezan.

Razlog je taj što je nadraživanje živaca zvano golicanje povezano s pokoravanjem, ali i gubitkom kontrole. Stručnjaci objašnjavaju da će većina odraslih osoba na golicanje reagovati smehom jedino ako su dobro raspoloženi ili pak zaljubljeni i ako ih golica osoba s kojom su vrlo bliski.

Pročitajte i… Kako nas je jedan beogradski komšija sve postideo i zamislio

Članak se nastavlja posle reklama

Je l’ opasno za malu decu?

Iako su nas od malena upozoravali kako golicanje nije dobro za decu, naučnici se ne slažu s tom teorijom. Naime, smatra se kako je golicanje novorođenčeta prvi kontakt na koji beba reaguje osmehom i kikotanjem, te kako je to jedan od načina preverbalne komunikacije.

Golicanje omogućuje detetu da u najranijoj životnoj dobi prepozna razliku između sebe i druge osobe te se to smatra kako je ovaj način komunikacije jedna vrsta povezivanja roditelja i deteta.

Umereno golicanje je vrsta dodira koji u telu izaziva lučenje oksitocina i dopamina – hormona sreće koji nas teraju na smeh, a koji djetetu omogućuje da se poveže s bližnjima te da prema njima izgradi određenu vrstu poverenja.

Članak se nastavlja posle reklama

Isto tako, golicanje je jedna od prvih vrsta komunikacija između dece, kojom oni izražavaju međusobnu dominaciju, ali i rešavanju razmirice.

Zapratite nas na Viberu! Učestvujte u kreativnim razgovorima i prvi čitajte najinteresantnije vesti sa portala “Lepota i zdravlje” >>> http://www.viber.com/lepotaizdravlje

Tagovi: