Ostalo

#tabutalk: Šta je perimenopauza, koji su simptomi i kada uopšte počinje?

by Aleksandra Dudvarski

11.06.2025.
šta jeperimenopauza 2

Perimenopauza se doslovno prevodi kao oko menopauze i odnosi se na vreme tokom kojeg vaše telo vrši prirodni prelaz u menopauzu, označavajući kraj reproduktivnih godina. Perimenopauza se naziva i menopauzalna tranzicija, a žene počinju perimenopauzu u različitim godinama. Možete primetiti znakove napredovanja ka menopauzi, kao što je nepravilnost menstrualnog ciklusa, već negde u četrdesetim godinama. Ali neke žene primećuju promene već sredinom tridesetih godina. U nastavku vam otkrivamo šta je perimenopauza zapravo, koji su najčešći simptomi i da li je moguće boriti se protiv njih?

Šta je perimenopauza?

Perimenopauza je period kada vaše telo počinje da prelazi u menopauzu. Tokom ove tranzicije, vaši jajnici počinju da proizvode manje hormona, što dovodi do toga da menstrualni ciklus postane nepravilan ili neredovan. U pitanju je prirodan i normalan napredak, ali dolazi sa fizičkim i emocionalnim simptomima. Neki od ovih simptoma mogu  poremetiti život ili pak dane učiniti, pa u najmanju ruku, neprijatnim. Perimenopauza može početi već sredinom tridesetih ili čak sredinom pedesetih godina. Neke žene su u perimenopauzi samo kratko vreme, dok su druge u njoj nekoliko godina. Iako su vam menstrualni ciklusi nepredvidivi i nivoi hormona opadaju, i dalje je moguće zatrudneti u tokom ovog perioda. Perimenopauza je prelazno vreme koje se završava menopauzom. Menopauza znači da su vam menstruacije prestale. Kada nemate menstrualni ciklus 12 meseci zaredom, zvanično ste dostigli menopauzu.

peromenopauza (2) šta je perimenopauza
LightField Studios/Shutterstock,

Simptomi perimenopauze

Tokom menopauzalne tranzicije, mogu se desiti neke suptilne – i neke ne tako suptilne – promene u vašem telu. Možda ćete iskusiti:

  1. Neredovne menstruacije. Kako ovulacija postaje sve nepredvidljivija, vremenski interval između menstruacija može biti duži ili kraći, krvarenje može biti slabo do obilno, a moguće je i da ćete preskočiti neke menstruacije. Ako imate stalnu promenu od sedam ili više dana u dužini menstrualnog ciklusa, možda ste u ranoj perimenopauzi. Ako imate razmak od 60 ili više dana između menstruacija, verovatno ste u kasnoj perimenopauzi.
  2. Valunzi (hot waves, talasi odnosno naleti vrućine) i problemi sa spavanjem. Valunzi su česti tokom perimenopauze. Intenzitet, dužina i učestalost variraju. Problemi sa spavanjem su često posledica vrućih talasa ili noćnog znojenja, ali ponekad san postaje nepredvidiv čak i bez njih.
  3. Promene raspoloženja. Razdražljivost ili povećan rizik od depresije mogu se javiti tokom perimenopauze. Uzrok ovih simptoma može biti poremećaj sna povezan sa valunzima vrućine. Promene raspoloženja mogu biti uzrokovane i faktorima koji nisu povezani sa hormonskim promenama perimenopauze.
  4. Problemi sa reproduktivnim organima i bešikom. Kada se nivo estrogena smanji, vaginalno tkivo može izgubiti lubrikaciju i elastičnost, što čineći seksualni odnos bolnim. Nizak nivo estrogena može vas učiniti podložnijim urinarnim ili vaginalnim infekcijama. Gubitak tonusa tkiva može doprineti urinarnoj inkontinenciji.
  5. Smanjenje plodnosti. Kako ovulacija postaje neredovna, vaša sposobnost začeća se smanjuje. Međutim, sve dok imate menstruaciju, trudnoća je i dalje moguća. Ako želite da izbegnete trudnoću, koristite kontracepciju dok ne budete imali menstruaciju 12 meseci.
  6. Promene u seksualnojželji. Tokom perimenopauze, seksualno uzbuđenje i želja mogu se promeniti. Ali ako ste imali zadovoljavajuću seksualnu intimnost pre menopauze, ovo će se verovatno nastaviti tokom perimenopauze i nakon nje.
  7. Gubitak koštane mase. Sa smanjenjem nivoa estrogena, počinjete da gubite koštanu masu brže nego što je nadoknađujete, povećavajući rizik od osteoporoze – bolesti koja uzrokuje krhke kosti.
  8. Promena nivoa holesterola. Pad nivoa estrogena može dovesti do nepovoljnih promena u nivou holesterola u krvi, uključujući povećanje holesterola lipoproteina niske gustine (LDL) – lošeg holesterola – što doprinosi povećanom riziku od srčanih oboljenja. Istovremeno, holesterol lipoproteina visoke gustine (HDL) – dobar holesterol – smanjuje se kod mnogih žena kako stare, što takođe povećava rizik od srčanih oboljenja.
šta jeperimenopauza 2
Velimir Zeland/Shutterstock

Kako ublažiti simptome perimenopauze?

Možda ćete moći da upravljate simptomima perimenopauze kod kuće bez potrebe za lekovima, koje svakako treba da vam propiše lekar. Neki od saveta uključuju:

  • Jedite puno voća, povrća, integralnih žitarica, nemasnih proteina i zdravih masti.
  • Radite vežbe sa opterećenjem kao što su hodanje, planinarenje ili trening snage.
  • Oblačite se slojevito kako biste mogli da skinete odeću ako počnete da se znojite ili dobijete valunge.
  • Koristite ventilator ili održavajte kuću na hladnijoj temperaturi.
  • Poboljšajte higijenu spavanja izbegavanjem televizora i računarskih ekrana i obavljanjem opuštajućih aktivnosti pre spavanja.
  • Ograničite alkohol i kofein.
  • Vežbajte meditaciju ili druge tehnike upravljanja stresom .
  • Prestanite da koristite duvanske proizvode poput cigareta.
  • Održavajte težinu koja je zdrava za vas.

Kada posetiti lekara?

Neke žene traže medicinsku pomoć zbog svojih perimenopauzalnih simptoma. Ali druge ili tolerišu promene ili jednostavno ne doživljavaju simptome dovoljno ozbiljne da bi zahtevale pažnju. Pošto simptomi mogu biti suptilni i postepeno se javljati, možda u početku nećete shvatiti da su svi povezani sa istom stvari – hormonskim fluktuacijama u menopauzalnoj tranziciji.

Ako imate simptome koji ometaju vaš život ili dobrobit, kao što su valovi vrućine, promene raspoloženja ili promene u seksualnoj funkciji koje vas zabrinjavaju, obratite se svom lekaru.

Foto: Velimir Zeland/Shutterstock, LightField Studios/Shutterstock


Gastro

Weekend getaway: Sve što vam treba za savršen francuski trenutak

by Lepota&Zdravlje

05.06.2025.
Ile de France francuski sirevi
Ile de France francuski sirevi

Tajna francuskog šika leži u unexpected red promišljenom triku kojim crvenu boju dodajemo kao neočekivani detalj u modnim kombinacijama. Osim podizanja stila na lak i suptilan način, od Francuskinja prepisujemo i korake za negu lica, uređenje enterijera, a beleške pomno hvatamo i kada je u pitanju opušteno uživanje u društvu u prirodi uz pokoji zalogaj… Vođeni time, odlučili smo da jedan dan u kancelariji zamenimo danom u vikendici. Spakovali smo samo osnovno – domaći hleb iz čuvenih beogradskih manufaktura, sveže voće, drvene daske i naravno, francuske sireve. Kako da i vi kreirate svoj savršen weekend getaway sa prijateljima po uzoru na Francuskinje, donosimo u nastavku.

Ile de France [great classic french cheeses]

U znak sećanja na glamuroznu eru tridesetih godina prošlog veka kada su prvi francuski specijaliteti od sira [uključujući i čuveni brie sir] brodom prevezeni iz Evrope u Ameriku, kreirali smo ovaj gastro editorijal kao omaž tom vremenu i autentičnim francuskim sirevima koji se i danas, decenijama kasnije, jedu sa istom strašću s kojom su nekada otkrivani. U atmosferi inspirisanoj francuskim chic-om i modernim piknikom, predstavljamo najpoznatije i najcenjenije Ile de France sireve – brenda koji već generacijama donosi duh Francuske na tanjir.

Ovog puta, u fokusu su bili pažljivo odabrani Ile de France sirevi: kremast i mekan Le Petit Brie i njegova mini varijanta Mini Brie koja je idealana za piknik ili brz obrok. Zatim, prepoznatljivi plavi sir Brie au Bleu, kao i Chèvre, kremasti kozji sir koji se savršeno topi na svežem domaćem hlebu. Tu su i Ile de France proizvodi u listićima koji uključuju mešavinu ukusa, topive teksture, idealne za sve vrste prilika – Ile de France brie, Ile de France Normantal i Ile de France Montaver.

Kao što rade Francuskinje – jednostavno i sa stilom

La simplicité de la vie [prev. Jednostavnost života] na francuskom se piše leženim druženjima koja su opuštena, ali promišljena – na drvenoj dasci za sir. Ništa previše, samo ono što je zaista dobro. Uz malo badema, grožđa, smokvi i meda, parče hleba od celog zrna i dobro vino, Ile de France sirevi lako postaju centar svakog okupljanja, bilo da je reč o večeri na terasi ili odlasku u vikendicu ili improvizovanom pikniku u parku. Zato, ako ovog leta planirate da okupite prijatelje, ostavite komplikovane recepte po strani. Izaberite sir koji nosi duh Francuske, poslužite ga sa pažnjom – i uživajte u svakom trenutku, baš kao što to rade Francuskinje. Jer francuski chic nikada nije bio jednostavniji.

Tajne savršenog francuskog zalogaja

Kada je reč o slaganju ukusa, Ile de France sirevi otvaraju prostor za igru i uživanje. Mekani kozji sir, sa svojom blago kremastom notom, savršeno se stapa sa hlebom sa brusnicama i orasima, dok nekoliko svežih jagoda zaokružuje zalogaj u pravom letnjem tonu. Brie, sa svojom kremastom teksturom i blagim ukusom, idealan je partner medu i jezgrastim plodovima poput oraha – kombinacija koja je podjednako jednostavna, a bogata ukusima. Sirevi u listićima, poput Brie-a, Normantala ili Montavera, otkrivaju svoju punu aromu uz tanke kriške sveže kruške, stvarajući balans između mlečne punoće i voćne svežine.

U svetu u kom stalno jurimo za složenim, prava čarolija često leži u jednostavnom. Nekoliko dobrih sireva, pažljivo izabranih dodataka i lepo postavljen sto – to je sve što vam treba da pretvorite obično druženje u mali francuski ritual. Ile de France sirevi ne donose samo ukuse koji osvajaju, već i filozofiju života u kojoj se svaki zalogaj slavi, svaki trenutak vrednuje, a svako okupljanje postaje prilika za uživanje. Jer elegancija, baš kao i uživanje u hrani, ne mora biti komplikovana – dovoljno je da je iskrena.

Kreativna direkcija: Tamara Bogunović
Fotografije: Ivona Živulj
Video:
Pero Arsenijević
Stajling: Vesna Stanković
Model: Anđela Ristić