Zašto treba držati parfem u frižideru – naročito leti
Stručnjaci objašnjavaju zašto treba držati parfem u frižideru, posebno tokom vrućih letnjih meseci.
Dakle, uložili ste u novu bočicu mirisa koja, budimo iskreni, nije bila jeftina i želeli biste da je sačuvate što je duže moguće. Nažalost, parfemi ne dolaze sa uputstvima za čuvanje. Dakle, koji su najbolji načini da sačuvate svoj miris i da ga održite svežim?
Zašto treba držati parfem u frižideru i šta je degradacija parfema
Degradacija parfema počinje onog trenutka kada otvorite kutiju. Iako su prvenstveno dekorativne, kutije za parfeme zapravo služe veoma važnoj svrsi. Drže miris podalje od svetlosti, sprečavaju da kiseonik uđe u bočicu i održavaju stabilnu temperaturu. Dok je u kutiji, miris nije mnogo izložen kiseoniku do prvog daha, tako da će sve unutrašnje promene početi odatle (kao vino nakon što se otčepi). Kada se otvori, najbolje je da uživate u mirisu dok se ne isprazni i da ga do tada pravilno skladištite.
Kako čuvati parfem
„Najjednostavniji i praktičniji saveti su da držite svoj miris na tamnom, hladnom i suvom mestu“, kaže Eduardo Valadez iz Diptyque-a. Ova metoda štiti parfem od njegova tri glavna agresora: toplote, svetlosti i vlage.
Sunčana prozorska daska ili ormarić ili polica u blizini grejača brže će degradirati parfem nego ako ga čuvate u tamnom, hladnom prostoru. Da biste produžili životni vek vašeg mirisa, takođe je najbolje da ga zatvorite u kutiju nakon svake upotrebe kako biste sveli na minimum izloženost kiseoniku.
Najgore mesto za čuvanje mirisa je zapravo kupatilo, iako je to donekle logično jer se tamo većina ljudi sprema za svoj dan. „Zbog promena temperature (na primer, tuširanja) i visoke vlažnosti, to je praktično groblje za mirise“, napominje Kristen Širli, njujorški stručnjak za luksuz, pisac i urednik.
Prednosti držanja parfema u frižideru
Oba stručnjaka preporučuju frižider za čuvanje mirisa. Zašto? Pošto frižider održava stabilnu temperaturu — i čuva parfem dalje od svetlosti i toplote — to je najbolji način da se izbegne oksidacija ili hemijska degradacija. Na posebno vlažnim ili vrućim mestima, prirodna ulja i esencije u mirisu mogu da počnu da se koaguliraju dok se razlažu. Ako alkohol i voda iznutra ispare, ostaćete sa sirupastim sedimentom unutra (što definitivno ne želite).
Proverite životni vek vašeg mirisa
Svi parfemi imaju opšti vek trajanja, što možete proveriti na checkfresh.com. Brendovi se slažu da je životni vek od tri do četiri godine, u zavisnosti od parfema i njegovog sastava. Tipično, snažniji mirisi i mošus će trajati duže (a duže će trajati i na koži).
Neki čisti mirisi imaju mnogo kraći rok trajanja jer su formulisani bez ikakvih stabilizatora ili produljivača mirisa. Izazov je formulisanje čiste i netoksične formule koja se ne razgrađuje brzo i traje na koži i u bočica duga kao ‘tradicionalni’ miris.
Većina brendova je transparentna u vezi sa sastojcima koji formulišu njihove mirise, tako da će njihovo praćenje olakšati razumevanje da li treba da preduzmete dodatne mere predostrožnosti prilikom skladištenja mirisa.
Međutim, Širli kaže da ne morate nužno da bacite svoj parfem ako je prošao rok trajanja. Kao i hrana, najbolji način da procenite da li je miris prošao svoj vrhunac je posmatranje. Ako je formula postala užegla, ili miriše kiselo, to je siguran znak da je parfem za bacanje. Ako se javi osip ili alergijska reakcija na miris koji koristite neko vreme, verovatno je degradirao.
Stručnjaci kažu da je ovo ređe. Najčešće je gubitak inteziteta mirisa pokazatelj da je parfemu istekao rok trajanja. Stavljanje bočice u frižider da biste produžili taj miris, jedn je od najboljih ideja.