Sindrom Dženifer Lopez: Zašto muškarci napuštaju lepe i uspešne žene
Šta je to sindrom Dženifer Lopez? Zašto muškarci varaju i ostavljaju lepe, pametne i uspešne žene? To jedino znaju oni – i psiholozi.
Redovno vidimo muškarce koji napuštaju uspešne, nezavisne žene ili ih aktivno varaju. Nedavni primer za to je skori razvod Dženifer Lopez od Bena Afleka. Da li to znači da je porodična sreća nemoguća ako ste bistra, snažna ličnost, posebno ako ste dostigli visine u karijeri? Naravno da nije, kažu psiholozi. Ali prvo, važno je razumeti razloge neuspeha.
Kao primer, pogledajmo lični život Jennifer Lopez. Inače, kažu da se njihova ljubav nije ugasila. Ali ponekad ljubav nije glavna stvar.
Sindrom Dženifer Lopez: Kolekcija brakova holivudske dive
Društvena ikona i muzička zvezda poznata je ne samo po svojim hitovima i ulogama, već i po burnim romantičnim vezama. Udavala se četiri puta, a još dva venčanja su otkazana u poslednjem trenutku.
Njen prvi muž Ohani Noa bio je konobar u vreme njihovog venčanja 1997. godine i zahvaljujući supruzi ušao je u umetničke krugove. Njihov brak je trajao manje od godinu dana i završio se skandalom. Muž ju je aktivno varao, a kasnije je napisao i memoare koji su je klevetali, što je postalo razlog za tužbu visokog profila.
Njen drugi suprug bio je plesač Kris Džad. Brak je takođe trajao vrlo kratko – od 2001. do 2002. godine. Prema njegovim rečima, nije mogao da se nosi sa teretom njene slave. Stalna pažnja javnosti navodno je lišila par ličnog života.
Ben Aflek, sa kojim se Dženifer zabavljala još 2002. godine, suočio se sa sličnim problemom. Takođe – a to je možda mnogo važnije – osećao se samo kao dodatak svojoj slavnoj ženi, i to veoma dominantnoj. Kao rezultat toga, par se ubrzo razdvojio.
Sa pevačem Markom Entonijem, ocem njene dece, Lopez je imala najdužu i najjaču vezu – 7 godina, od 2007. do 2014. godine. Ali i ovaj brak se raspao zbog nesuglasica i njegovih brojnih izdaja.
Burna romansa sa bejzbol igračem Aleksom Rodrigezom od 2017. do 2021. godine takođe se završila. I tu su ulogu odigrale njegove brojne prevare.
Прикажи ову објаву у апликацији Instagram
A 2022. konačno se ponovo povezuje sa svojom starom ljubavlju – Benom Aflekom – i ubrzo sledi venčanje. Oboje su sazreli, imaju uspešne karijere. Činilo se da je to to, mirna sreća sredovečnih ljudi o kojoj svi sanjaju.
Ali dve godine kasnije, par više ne živi zajedno i prodaje svoju kuću na Beverli Hilsu. Mnogi smatraju da je razlog za mogući raskid bio je Dženiferin karakter i njena želja da stalno kontroliše voljenu osobu.
Dakle, šta tera muškarce da teže tako sjajnoj i uspešnoj ženi kao što je Lopez, a zatim se iznenada povuku i aktivno varaju? To se vidi i iz njihovih površnih odgovora.
Zašto muškarci varaju čak i tako bistre i uspešne žene kao što je Džej Lo?
U slučaju Džej Lo nisu važne samo statusne razlike, već i njen hiroviti, dominantni karakter i želja da sve kontroliše. Na primer, zabranjuje uslužnom osoblju da je gleda u oči. Ovo važi i za muškarce. Na primer, Aflek je jednom ostavila napojnicu u kazinu koja je, po njenom mišljenju, bila previše velikodušna.
Čak i ako obični muškarci sanjaju o „popularnim devojkama“, izuzetno je teško izdržati narcisoidne, moćne partnerke. Dženifer Lopez nije sama u svom problemu. Sigurno u vašem okruženju postoje bistre, privlačne žene koje su dostigle visine u karijeri, ali čiji lični životi, blago rečeno, nisu baš dobri.
Svakoj osobi je neprijatno u vezi u kojoj njeno mišljenje nije važno, a partner/ka želi da dominira i kontroliše sve aspekte zajedničkog života. I ako su se žene, tokom dugih vekova patrijarhata, navikle da se povinuju modelu i često i dalje žive na starinski način, muškarcima koji su genetski navikli da budu vođe veoma je teško.
Sindrom Dženifer Lopez: Kako to tumače psiholozi
1. Želja muškarca da zadrži autonomiju
Otuda želja da se povrati jednakost, pravda, poštovanje sopstvenih potreba i osećanja. To su ili otvoreni sukobi, ili pasivna agresija, bekstvo od stvarnosti – zavisnost ili izdaja. Pristojan, snažan čovek će jednostavno otići. Čini se da je to slučaj sa Benom Aflekom: on se oseća neprijatno kada njegova žena preuzme inicijativu i kontrolu.
2. Nespremnost da bude „drugi“ i kriza muškog identiteta
Postoji, naravno, poseban tip muškarca koji mirno preuzima podređenu ulogu u braku. Ali mi ih zovemo „papučići“. I nijedna žena ne želi da bude pored krpe.
Muškarcu je generalno teško da se pomiri sa ulogom nelidera, činjenicom da je u sporednoj ulozi: nije postao glava porodice, manje je uspešan u karijeri. Partner se oseća povređenim i trpi njegovo samopoštovanje.
Muškarac počinje da se takmiči sa partnerkom koja je uspešnija i više je ne gleda kao ženu. „To nije žena, to je muškarac u suknji“, često grubo i obezvređujuće govore slabiji muškarci o jakim i uspešnim ženama. Dakle, u slučaju Dženifer Lopez, vidimo muškarce koji su osećali kao „dodatak“ njenom zvezdanom životu, ali nedovoljno uspešni.
Kako možete povratiti svoje samopoštovanje, a da ne uđete u sukob? Naravno, promenite partnerku. I često dobijate pažnju i divljenje od svoje ljubavnice koje ne dobijate od svoje žene.
3. Strah da nisu dovoljno dobri za nju
Mnogi muškarci, čija partnerka zauzima visok položaj u društvu i mnogo zarađuje, plaše se da neće ispuniti njena visoka očekivanja, kao i očekivanja društva. Kao rezultat toga, ponovo se javlja nesigurnost i želja da se napusti veza.