Istorijski let: Ženska posada Blue Origin rakete kreće u svemir, na čelu sa pevačicom Kejti Peri!

by | april 14, 2025
Ženska posada Blue Origin rakete

Prva potpuno ženska posada Blue Origin rakete poleće u svemir, zajedno sa pevačicom Kejti Peri! Evo svih detalja ovog istorijskog leta!

Pevačica Kejti Peri i još pet žena spremaju se da polete u svemir na let kompanije Blue Origin, koji će trajati 11 minuta. Zvezda pop muzike pridružiće se verenici Džefa Bezosa, Laoren Sančez, kao i voditeljki CBS-a, Gejl King. Lansiranje rakete New Shepard planirano je sa lansirnog centra u zapadnom Teksasu, a prozor za lansiranje otvara se u 8:30 po lokalnom vremenu (14:30 po srednjeevropskom). Let ćete moći da pratite uživo na sajtu BBC-a.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Oprah Daily (@oprahdaily)

Let će trajati oko 11 minuta i posadu će odvesti na visinu veću od 100 kilometara iznad Zemlje, što je granica koja međunarodno označava početak svemira. Putnici će doživeti nekoliko trenutaka bestežinskog stanja.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by KATY PERRY (@katyperry)

Ženska posada rakete Blue Origin

Pored Perijeve, na letu će biti i bivša naučnica NASA-e, Aiša Bou, aktivistkinja za građanska prava Amanda Ngujen, kao i filmska producentkinja Kerijan Flin.

Letelica je u potpunosti autonomna i ne zahteva pilote, a putnice neće manuelno upravljati letom. Kapsula će se vratiti na Zemlju uz pomoć padobrana, dok će se raketni potisnik automatski spustiti oko tri kilometra od lansirne rampe.

„Da ste mi kao detetu rekli da ću biti deo prve isključivo ženske posade u svemiru, poverovala bih vam“, poručila je Kejti na društvenim mrežama. „Nikada nisam prestala da posmatram svet s nadom i čuđenjem!“

Prema navodima kompanije Blue Origin, poslednji isključivo ženski let u svemir dogodio se pre više od 60 godina, kada je sovjetska kosmonautkinja Valentina Tereškova postala prva žena u svemiru. Od tada nije bilo ovakvih misija, iako su žene dale značajan doprinos svemirskim istraživanjima.

Perijeva je svojim pratiocima pokazala enterijer kapsule u kojoj se obučava za misiju, otkrivši svoj pozivni znak: „Feather“ („Pero“). Dodala je da je uzbuđena zbog mogućnosti da zapeva u svemiru.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by KATY PERRY (@katyperry)

Svemirski turizam u budućnosti

Kompanija Blue Origin, koju je 2000. godine osnovao milijarder Džef Bezos, poznata je po svojim letovima u svemir za turiste. Iako cena karte nije zvanično objavljena, depozit za rezervaciju mesta iznosi 150.000 dolara, što ukazuje na ekskluzivnost ovih ranih letova.

Pored turizma, kompanija razvija i dugoročne svemirske projekte, uključujući višekratno upotrebljive rakete i sisteme za sletanje na Mesec.

Putnici na letu New Shepard prolaze dvodnevnu obuku koja uključuje vežbe fizičke spremnosti, procedure za vanredne situacije, sigurnosne protokole i upoznavanje sa stanjem bestežinskog stanja.

Pored same posade, tu su i dva člana podrške pod nazivom Crew Member Seven: jedan im pruža stalnu podršku, dok drugi održava komunikaciju iz kontrolnog centra tokom misije.

Međutim, svemirski turizam izazvao je i brojne kritike — od zabrinutosti zbog visokih cena do potencijalnog uticaja na životnu sredinu. Dok zagovornici tvrde da privatne kompanije ubrzavaju inovacije i približavaju svemir svima, naučnici upozoravaju da isparenja iz raketnih motora mogu da oštete ozonski omotač i utiču na klimu.

Profesor Eliz Marais sa Univerzitetskog koledža u Londonu ističe da sagorevanje goriva pri visokim temperaturama stvara azotne okside, gasove koji pogoršavaju efekat staklene bašte. Čak i vodena para, koja nastaje sagorevanjem, u gornjim slojevima atmosfere utiče na hemiju stratosfere i doprinosi promenama klime.

Visoka cena svemirskog turizma čini ga nedostupnim većini ljudi. Kritičari, poput glumice Olivije Man, ističu da „dok neki ne mogu sebi da priušte ni osnovne namirnice, drugi lete u svemir.“

Astronaut Tim Pik brani vrednost ljudskog istraživanja svemira, ističući da ono može doprineti rešavanju problema kao što je klimatska kriza. Na samitu COP26 u Glazgovu rekao je: „Smatram da bi svemir trebalo da koristimo za nauku i za dobrobit svih ljudi na Zemlji.“

Arturo Holmes / Staff via Getty Images