Knjige koje nam mogu promeniti život

by | januar 16, 2012

Romani Milana Kundere, od kojih je najpoznatiji „Nepodnošljiva lakoća postojanja“, spadaju u onu posebnu, najvredniju vrstu knjiga – koje su u stanju da nam „otvore oči“ i učine da neke pojave osmotrimo iz novog ugla.

Milan Kundera

Šta je novo?Arhipelag, izdavač knjiga Milana Kundere na srpskom, objaviće tokom februara Francusku trilogiju, tri romana ovog pisca u jednoj knjizi. Francuska trilogija obuhvata piščeve romane nastale na francuskom jeziku: Usporavanje, Identitet i Neznanje. To je uzbudljiva knjiga o nesigurnosti života u modernim političkim vremenima i, na drugoj strani, o smislu ljubavi i krizama koje menjaju čovekov život.

Pisac kaže:  „Za romanopisca, data istorijska situacija jeste antropološka laboratorija u kojoj on istražuje osnovno pitanje: Šta je zapravo ljudsko postojanje?“

Rodno mesto:  Brno, nekadašnja Čehoslovačka

Članak se nastavlja posle reklama

Obrazovanje: Filozofija na univerzitetu Charles  u Pragu i Praški fakultet za film.

Čime se još bavio (osim pisanjem): Bio je fizički radnik, džez muzičar i profesor svetske književnosti.

Jeste li znali?  Bio je izbačen iz komunističke partije, ne jedanput, već dvaput.

Članak se nastavlja posle reklama

Adaptacije: Reditelj Filip Kaufman snimio je 1988. godine Nepodošljivu lakuću postojanja, sa Danijelom Dejom Luisom i Žilijet Binoš u glavnim ulogama, film kojim je uspeo da prenese Kunderin način razmišljanja i stil pisanja.

Scena iz filma "Nepodnošljiva lakoća postojanja", sa Žilijet Binoš i Danijelom Dejom Luisom u glavnim ulogama

Članak se nastavlja posle reklama

Bibliografija:Šala (Žert), 1967. Smešne ljubavi (Směšné lásky), 1968. Život je drugde (Život je jinde), 1969. Oproštajni valcer (Valčík na rozloučenou), 1976. Knjiga smeha i zaborava (Kniha smíchu a zapomnění), 1979. Nepodnošljiva lakoća postojanja (Nesnesitelná lehkost bytí), 1984. Besmrtnost (Nesmrtelnost), 1990. Usporavanje (La Lenteur), 1993. Identitet (L’Identité), 1998. Neznanje (L’Ignorance), 2000.

Koje knjige su vama promenile život? Ostavite komentar!

Jasmina Ubiparip, izvršna urednica

Tagovi: