Ko plaća svadbu? Troškovi venčanja – vodič za organizaciju

by | mart 29, 2023
Troškovi venčanja

Tek vereni, verovatno ste spremni da zakažete salu, muziku i kupite venčanicu iz snova. Ali pre svega, troškovi venčanja su visoki i glavno pitanje je: ko šta plaća?

Osim što je stresno jer želite da budete sve kako ste zamislili, venčanje ume biti i prilično skupo. Kada su u pitanju troškovi, često se i dalje poštuje tradicija doprinosa nevestinih i mladoženjinih roditelja. S druge strane, neki mladenci plaćaju venčanje sami, dok i bake i deke mogu da se uključe u to. Sve zaista zavisi od vas i vaše porodice.

Kako biste izbegli neprijatnosti, evo nekoliko stvari koje treba da imate na umu kada su u pitanju troškovi venčanja.

Ko plaća svadbu? Troškovi venčanja – vodič za organizaciju

Uključite roditelje

Najbolje je da buduća mlada i mladoženja prvo obave privatni razgovor sa roditeljima u vezi sa troškovima venčanja. Pitajte ih da li bi želeli da doprinesu proslavi i naglasite da ništa ne očekujete. Ako su roditelji voljni da doprinesu, zamolite ih da budu jasni – šta su, a šta nisu, spremni da plate.

Komunikacija je ključna za očuvanje mira. Poslednja stvar koju želite je nesporazum ili da se neko oseća da treba da doprinese više nego što je u mogućnosti.

Članak se nastavlja posle reklama

Troškovi venčanja: kako se tradicionalno dele?

Tradicionalno, porodica mlade je preuzimala većinu finansijskih troškova vezanih za venčanje, uključujući organizaciju, pozivnice, haljine, ceremoniju, prijem, cveće, fotografije i muziku. Sada je teže razmišljati o ovome, ali istorijski gledano, to ima veze sa drevnom praksom da porodica neveste daje miraz mladoženji. Nevestini roditelji su takođe tradicionalno bili i domaćini vereničke zabave.

Mladoženjina porodica je tradicionalno plaćala sve troškove vezane za probnu večeru i medeni mesec, prevoz na dan venčanja i matičara. Mladoženja plaća nevestin verenički prsten, burmu i poklone za kumove. Takođe je uobičajeno da mladoženjina porodica plaća piće. Ipak, važno je zapamtiti ovu izreku iz vodiča za bonton na venčanju: „Tradicije čine venčanja posebnim i treba da olakšava plan troškova, a ne da bude teret.“

Većina parova plaća svoje venčanje

Danas sve više parova direktno doprinosi venčanju. Prema nedavnom istraživanju The Knot-a, roditelji u proseku doprinose 51% budžeta za venčanje, dok parovi pokrivaju preostalih 49%. Razmislite koliko ste u mogućnosti da izdvojite za organizaciju venčanja i razgovarajte otvoreno o tome.

Članak se nastavlja posle reklama

Troškovi venčanja nemaju veze sa godinama mladenaca

Godine para nemaju veze sa plaćanjem venčanja. Više je važno koliko su mladenci finansijski stabilni, kao i koliko njihova porodica može i želi da učestvuje. Bez obzira da li se venčavate u svojim 40-im, 30-im ili 20-im, roditelji bi trebali da pomognu, sve dok je to finansijski održivo za njih.

Potencijalni problemi

Ako vaša porodica značajno učestvuje u troškovima, mogli biste se naći u nezgodnim situacijama u kojima insistiraju da uradite nešto kako oni žele, a ne vi. Ako možete da predvidite da će se to dogoditi, možda treba da razmislite da sami pokrijete taj trošak. „Bićete daleko mirniji ako imate venčanje koje želite pod vašim uslovima, čak i ako na kraju smanjite proslavu.

Članak se nastavlja posle reklama

Na kraju krajeva, sve je do toga kako se dogovorite ali komunikacija je ključna za proslavu iz snova.

Miljana MomirovićHero Images/GettyImagesPlus