Najukusniji božićni medenjaci sa kraljevskom glazurom od belanaca
Da li možete da zamislite praznike, a da na stolu nisu božićni medenjaci? Cimet, karanfilić, anis – ovim kolačima ne mogu da odole ni stariji, ni mlađi
Božićni medenjaci su, jednostavno, tradicija, baš koliko i kolačići na masti. Deca ih obožavaju jer su ukusni i šareni, izdašni su i mogu prilično dugo da stoje. Staro pravilo da, što su medenjaci stariji, to su mekši, iznova se dokazuje svake godine.
Božićni medenjaci – tradicija
Ovi kolači prisutni su širom sveta, pod različitim imenima i u različitim varijantama. Za gingerbread svi znamo, a podaci pokazuju da su ovi kolačići najpre pravljeni u Grčkoj, čak 2.400 godina pre Hrista. Kinezi takođe imaju svoju verziju kolača sa medom koju su razvili u desetom veku. Duvshaniot su kolačići sa sastavom sličnom medenjacima koji se prave za jevrejski praznik Roš Hašana.
U istočnoj Evropi ova tradicija opstaje vekovima, a prvi tragovi recepata potiču iz Rumunije. Naše prabake i bake pravile su medenjake jer su bazirani na dostupnim sastojcima i jer dugo traju.
Kako se prave božićni medenjaci?
Sastojci:
400 g brašna
140 g šećera u prahu
60 g putera
2 jajeta
2 kašike meda
1 ravna kašičica sode bikarbone
1 kašičica mlevenih začina (karafinlić, anis, cimet)
Priprema:
- Sjediniti sve suve sastojke: brašno, šećer u prahu, sodu bikarbonu i mlevene začine.
- Med i puter pažljivo rastopite na niskoj temperaturi. Prohladite dok ne počne da se zgušnjava masa.
- Umutite jaja, dodajte im rastopljem puter i med (pazite na temperaturu, jaja ne smeju da počnu da se kuvaju!). Promešajte
- Umesite glatko testo, a potom ga stavite u foliju, pa u frižider na najmanje dva dana
- Kada testo odstoji, iznesite ga na sobnu temperaturu da otpusti, a potom ga razvucite oklagijom od debljine malog prsta. Izvadite oblike modlama za kolače ili čašom i poređajte na tepsiju prevučenu papirom za pečenje.
- Pecite na 180 stepeni dok ne porumene. Pažnja! Medenjaci lako izgore i treba im jako malo vremena da se ispeku, tako da stalno pratite situaciju.
Posle pečenja, medenjaci su obično malo tvrđi i otpuštaju tek nakon dan. Ipak, već prvog dana će klinci uživaji u njima jer je vreme za ukrašavanje! A da biste mogli da ih ukrašavate, vreme je da naučite kako se pravi glazura za medenjake.
Božićni medenjaci: Video recept
Ukoliko više volite medenjake sa kakaom, evo jednog recepta:
Kako se pravi glazura za božićne medenjake?
Trebaju vam: 2 belanceta, 500 grama šećera u prahu, kašičica soka od limuna i boje za kolače. U belanca na sobnoj temperaturi ubaciti šećer i sok od limuna pa ih umutiti (najniža brzina, oko 10 minuta). Kada je masa gotova, podelite je na nekoliko delova i u svaki istisnite boju za kolače, pa lagano umutite. Ako je glazura pregusta razređujete je vodom, ali jako oprezno, gotovo kap po kap dok ne budete zadovoljni.
Ubacite glazuru u špric i ukrašavajte medenjake po volji.