Najbolji recept za božićnu česnicu: slatka ili slana česnica – za početnike
Ukoliko nikada ranije niste pravili česnicu – ne brinite. Naše recepte mogu da prate i apsočutni početnici, važno je samo da izaberete: vojvođanska česnica ili slana česnica.
Šta je božićna česnica i koji sve običaji se vezuju uz nju?
Božićna česnica je obredni kolač koji se priprema na Badnji dan ili na božićno jutro i služi u okviru božićnog ručka. U zavisnosti od kraja Srbije u kome živite ona može biti: slatka (vojvođanska česnica) ili slana česnica.
Za česnicu se vezuju mnogi običaji: slana česnica se lomi neposredno pre ručka, dok se slatka česnica služi posle ručka, umesto kolača. Često se u nju stavlja dinar, ali i neki drugi obredni predmeti.
Slatka česnica – najbolji recept
U Vojvodini, za razliku od ostalih krajeva Srbije, česnica nije pogača, već sočan kolač sa orasima koji veoma podseća na baklavu. U većini krajeva Vojvodine prisutan je običaj da se u česnicu ubacuje zlatnik, srebrnjak ili običan dinar. Isečena česnica se poslužuje nakon božićnog ručka i veruje se da će osoba u čijem se parčetu nađe novčić imati berićetnu godinu. Ako je upitanju gost, a ne član porodice, onda domaćin otkupljuje novčić, kako mu berićet ne bi izašla iz kuće.
Прикажи ову објаву у апликацији Instagram
Tradicionalan recept za vojvođansku česnicu
Potrebno je:
500 grama kora za pitu
300 grama oraha
100 gr meda
200 gr šećera
1 dcl ulja
2 dcl vode
suvo grožđe (po želji)
Priprema:
Pomešati vodu i ulje i zagrejati med (tek toliko da se lepo maže. Med se zagreva tako što se teglica stavi u posudu tople vode, nikako na ringli). Ukoliko stavljate suvo grođže potopite ga u vodu, da nabubri.
Obložiti tepsiju papirom za pečenje. Postaviti na dno tri kore, a potom ih politi smešom ulja i vode i medom. Poređati tanji sloj oraha i pobacati suvo grožđe (u količinu koja odgovara vašem ukusu). Potom staviti dve kore, namazati ih smešom vode i ulja i razbacati ravnomeran sloj oraha i suvog grožđa. Ređati kore i nadev sve dok ne ostanu samo četiri kore. Njih stavljate na vrh česnice. Tri premazujete medom i vodom, a četvrtu stavljate preko, samo kao zaštitu, kako u rerni završne kore vojvođanske česnice ne bi promenile boju.
Isečete česnicu ja jednake komade (ovo je faza u kojoj treba ubaciti dinar i obeležiti parče u kome se nalazi) i stavite u rernu prethodno zagrejanu na 200 stepeni. Posle 7 do 10 minuta, smanjite rernu na 180 stepeni i pecite 20 minuta (ukupno 25 – 30 minuta). Kada gornja kora porumeni, vojvođanska česnica je gotova. Skinite koru viška i bogato premažite još toplu česnicu medom i vodom, da ne bi bila suviše suva. Pojedine domaćice vole da je preliju šećerom rastopljenim u vodi, kakav se koristi kod baklave. Prekrijte česnicu alu folijom i ostavite da se polako hladi.
Božićna česnica (slana česnica)
U većini krajeva česnica i dalje najviše liči na slavski kolač. To je slana pogača koja se bogato ukrašava i u koju se, zavisno od krajeva i običaja, stavljaju hrastova grančica, pšenica, novčić…
Прикажи ову објаву у апликацији Instagram
Božićna česnica (slana česnica): najbolji recept za početnike
Potrebno je:
– 2 jaja
– 1 paketić kvasca
– 1/2 l mleka
– 1 kg brašna
– so
– novčić
U malo mlakog mleka rastopiti kvasac. Dodati jedno umućeno jaje. Posoliti i mešati uz postepeno dodavanje brašna i dolivanje preostalog mlakog mleka da bi se dobilo glatko testo.
Nakon što se testo dobro izmesi, testo pokriti čistom krpom i ostaviti ga da naraste. Čim primetite da je počelo da narasta, izručite ga na dasku za mešenje i blago premesite. Testo za česnicu ne treba da naraste potpuno.
Oblikovati česnicu kao pogaču i ubaciti novčić, a potom je staviti u podmazan pleh. Njenu gornju površinu išarajte po volji, ali je obavezno da bar jednu šaru napravite grančicom Badnjaka – za sreću i berićet. Premažite božićnu česnicu razmućenim jajetom. Pecite u zagrejanoj rerni dok česnica ne dobije tamnorumenu boju.
Kako se prave ukrasi za česnicu?
Ukrasi za česnicu prave se od smese brašna, soli i vode. Ono što je važno jeste da razmera brašna i soli treba da bude 1:1, dok vodu dodajete po osećaju – da napravite testo koje se lepo mesi, ali da se ne lepi. Ako ste početnik, dodajite malo po malo vode.
Ptica
Razvaljajte testo veličine olovke i onda ga jednostavno vežite u čvor. Rep napravite od 2 trougla, čiji širi kraj zrakasto izrežite.
Ružice
Napravite kuglicu od brašna i spljoštite je. Razvucite na debljinu jednog milimetra pravougaonik 10 x 10 centimetara. Isecite po 10 latica za svaku ružicu koju planirate napravite. Latice secite u obliku suzice. Na kružić koji ste dobili kada ste spljoštili kulgocu brašna lepite latice. Najpre zalepite dve latice (uži kraj na dole). Oko njih ulepite spoljni sloj od tri latice i na kraju treći sloj od pet latica.
Pletenica
Izvajajte tri duguljasta valjka dužine dvadesetak centimetara. Namestite ih na ravnu podlogu i spojite na vrhu. Pažljivo prebacujte jedan kraj preko drugog, kao da pletete klasičnu pletenicu u kosi. Kada završite, slepite tri tračice i isecite nožem kako bi kraj bio ravan.