Depresija: Drugi uzrok bolesti u EU
Prošlog vikenda je u Beču organizovan Evropski kongres psihijatara na kojem je prisustvovalo 4.000 učesnika. Glavna tema kongresa bio je zajednički cilj da se putem različitih medija do detalja raspoloživi rezultati istraživanja uključe u dijagnostičke i terapeutske svrhe kod psihijatrijskih oboljenja.
Bečki psihijatar i član Upravnog odbora Bečke univerzitetske klinike, Zigfrid Kasper, kritikovao je nedovoljnu pomoć ljudima koji pate od depresije. On navodi da, kako kod dijagnoze tako i kod izbora adekvatnog načina lečenja, postoje veliki deficiti. „U vreme štednje dešava se da i inovacije u oblasti terapije psihičkih oboljenja ne nađu put do pacijenta“, kritikuje Kasper.
Psihičke bolesti su česte ali mogu dobro da se terapiraju, smatraju stručnjaci. Osim modernih antidepresiva postoje brojni oblici terapije. Nažalost upotreba novih terapijskih alternativa nije uspešna zbog nedostatka ili nemogućnosti nadoknade troškova od strane zdravstvenog osiguranja. Zbog starosnog aspekta obolelih vrlo često se dešava da se već na početku oboljenja javi zdravstveno-ekonomski problem, kao što je bolovanje i nesposobnost za rad.
Indirektni troškovi, kao što su na primer izostajanje s posla zbog dugotrajnog bolovanja i ranog penzionisanja, utiču i na plaćanje doprinosa od strane nosioca socijalnog osiguranja i bili bi znatno viši nego direktni troškovi jednog adekvatnog modernog lečenja.
Učestalost psihičkih oboljenja je i u Austriji kao i u Evropskoj uniji u porastu. Oko 27 odsto odraslog stanovništva u EU je u 2010. godini patilo najmanje od jedne psihičke bolesti. Depresija je u 2010. godini bila na drugom mestu kao uzročnik bolesti u EU.
Od depresije u Austriji pati oko devet odsto stanovništva, a verovatnoća da se u toku života bar jednom oboli od depresije je između 12 i 20 odsto.