Uz implantat i rizik od limfoma?
Stručnjaci Uprave za hranu i lekove u SAD ukazali su da ugrađivanje implantata u grudi može da poveća rizik od razvoja retke vrste raka. Najavljena su detaljnija istraživanja, a pod sumnjom su podjednako i silikonski umeci i oni ispunjeni slanim rastvorom.
Žene koje imaju implantate u dojkama možda su pod većim rizikom od retke, ali ozbiljne vrste raka, upozorila je američka Uprava za hranu i lekove (FDA).
U FDA trenutno istražuju moguću vezu tih implantata i malignog oboljenja pod nazivom anaplastični limfom velikih ćelija (ALCL), koje napada imunološki sistem, preneo je Rojters.
Zasad, međutim, još važi pretpostavka da su grudni implantati bezbedni, ističu stručnjaci FDA, iako podaci koji se sada istražuju, ukazuju da su žene koje su povećavale grudi „pod veoma malim, ali značajnim“ rizikom od obolevanja od ALCL.
Predstavnici FDA napominju da su upoznati sa oko 60 slučajeva obolevanja od pomenute vrste raka žena koje imaju ugrađene silikonske umetke, ali i one na bazi slanog rastvora.
Ističe se da je broj obolelih teško verifikovati, kao i da su možda neki slučajevi dva ili više puta navedeni u izveštajima.
Procenjuje se da u svetu ima pet do deset miliona žena s implantatima u dojkama, koje već godinama povremeno prate glasine da nisu bezbedni.
Silikonski implantati su 1992. godine zabranjeni za većinu Amerikanki, pošto je bilo žalbi da oni cure i da svoje vlasnice čine hronično bolesnim.
Prodaja implantata je, međutim, obnovljena punom parom, pošto ih je FDA, 2006. godine, ponovo odobrila.