ZELENA KAFA i u Srbiji povučena iz prodaje
Preduzeće „Elephant“ povuklo je iz prodaje napitak Zelena kafa, posle pisanja medija o tom proizvodu.
U saopštenju Upravnog odbora tog preduzeća navodi se da na tržištu ostaje isti proizvod u obliku kapsula koji je zdravstveno i naučno ispitan.
Takođe, u saopštenju se navodi da će od petka preduzeće promeniti dobavljača sirovine za napitak Zelena kafa i da će od sada sve sirovine biti nabavljene iz EU, kao i da će, zbog sigurnosti, biti ispoštovani svi standardi proizvodnje i u Evropskoj uniji i u Srbiji.
Inače, Ministarstvo zdravlja saopštilo je da u Srbiji nisu vršena laboratorijska ispitivanja preparata na bazi zelene kafe na prisustvo sibutramina jer „nije ni bio deklarisan u sastavu proizvoda“?!
Oni kažu da su proizvodi bili deklarisani i ispitivani u skladu sa važećim propisima u našoj zemlji. Srpsko ministarstvo reagovalo je tek posle prošlonedeljne odluke crnogorskih kolega da zbog prisustva štetne supstance sibutramin, koja izaziva ozbiljne kardiovaskularne probleme, iz prodaje hitno povuče tri vrste preparata zelene kafe za mršavljenje, koje se prodaju i na našem tržištu. Ispitivanje štetnosti i opasnosti po zdravlje građana i korisnika preparata se tek sada sprovodi.
Zbog sumnje u bezbednost ovih dijetetskih proizvoda da sadrže sibutramin, u toku su laboratorijska ispitivanja navedenih proizvoda na prisustvo sibutramina. Laboratorijske analize će biti završene u najskorijem roku i o rezultatima će biti obaveštena javnost. Po izjavi proizvođača „Elephant Co“, njegov proizvod je povučen sa tržišta do okončanja laboratorijske analize i utvrđivanja bezbednosti, saopštili su iz Ministarstva dodajući da su preduzeća koja su se bavila uvozom tog proizvoda pored već pomenutih i INFINITY SISTEM, BEOSAFER i FOR LIFE.
Prema informacijama do kojih je „Alo!“ došao, štetna sirovina uvozi se uglavnom iz Kine po veoma niskim cenama. Kako je osnovni sastojak tog preparata za mršavljenja veoma skupa gljiva genoderma lucidum, pojedini proizvođači efikasnost zelene kafe postižu dodavanjem zabranjenog sibutramina, koji suzbija apetit.
– Nabavna cena regularne zelene kafe kreće se oko 15 evra po pakovanju, dok Kinezi tu sirovinu prodaju i za dva do tri američka dolara – objašnjava dobro upućeni izvor „Alo!“.
Podsetimo, crnogorsko ministarstvo zdravlja zabranilo je „zelenu kafu 800″ i „zeleni čaj“ američke kompanije „Amerikan leptin farmaceutikals limitid“, kao i „zelenu kafu“ sa Leontininim likom beogradskog proizvođača „Elefhant Co – Strong Natura“. Zelena kafa u kapsulama istog proizvođača prošla je sve potrebne kontrole zdravstveno-sanitarne inspekcije u Crnoj Gori.
Sibutramin zabranjen u Evropi i Kanadi
Sibutramin je sastojak lekova za mršavljenje, a nalazi se i u leku „reduktil“, nedavno povučenom sa srpskog tržišta. Evropska agencija za lekove povukla je dozvolu za njegovu distribuciju u Evropi jer je utvrđeno da izaziva brojne nuspojave, naročito kod srčanih bolesnika, dijabetičara, kao i onih sa nepravilnim radom jetre, bubrega i tiroidne žlezde. U SAD je označen kao kontrolisana supstanca jer u manjem broju slučajeva može da izazove zavisnost. Kanadsko ministarstvo zdravlja takođe ga je nedavno zabranilo, a zbog prisustva te supstance povuklo je nekoliko vrsta zelene kafe sa svog tržišta.
Izvor: Alo