Da li je testenina zdrava ili ipak nije? Evo konačne presude!

by | jul 31, 2022
Da li je testenina zdrava

Da li je testenina zdrava ili je moramo izbegavati u širokom krugu ako hoćemo da održimo fit izgled? Otkrivamo vam istine i zablude o ovoj namirnici.

Osećaj sitosti je fundamentalan za svaki režim ishrane, uključujući i dijete. Na kraju krajeva, ako sa svakim obrokom dovoljno zasitite telo, rizik od povremenih grickalica (pri čemu se, po pravilu, ne biraju štapići od povrća, već ono što vam prvo dođe pod ruku) je minimalan. Testenina zbog svoje gustine daje osećaj sitosti dugo vremena, pa će biti odlična opcija za ručak, na primer.

Istina je da da biste smršali, morate sagoreti više kalorija nego što jedete.  Ipak, napominjemo da je optimalan broj kalorija koji bi trebalo unositi u toku dana oko 2000 (u zavisnosti od fizičke aktivnosti i brojnih drugih faktora).

Da li je testenina zdrava i dijetalna?

Ali vratimo se testenini. Ova namirnica obezbediće vam pravu količinu kalorija ako više volite lagani doručak i dijetalnu večera. U ovom scenariju ćete imati dovoljno energije za ceo dan, tako da nećete postati letargični i razdražljivi, kao što se ponekad dešava tokom držanja dijeta.

Zašto birati testeninu za obrok?

Dostupnost

U svetu postoji mnogo dijeta koje daju „neverovatne“ rezultate. Ali ponekad, proučavajući  meni, možete otkriti da su za željeni efekat potrebni ne samo uobičajeni proizvodi, već i zmajeve suze i polen jednoroga. To odmah obeshrabruje svaku želju da izgubite težinu, slažete se?

Članak se nastavlja posle reklama

Makaroni su izuzetno pristupačan proizvod koji se može naći u svakoj prodavnici . Takođe možete promeniti vrste (mašnice, špageti i tako dalje) da bi obrok izgledao raznovrsnije.

Svestranost

Testenina je veoma raznovsrna i uz nju možemo da dodamo gotovo sve, od povrća, preko mesa, krompira… Naravno, na dijeti, vaša  ishrana ne bi trebalo da se sastoji od testenina, ali takva varijabilnost nam omogućava da stalno menjamo meni i da vam ne dosadi.

Da li je testenina zdrava

Da bi vaša omiljena testenina bila zdrava, potrebna vam je samo jedna stvar – izaberite opcije od durum (tvrde) pšenice (možete dodati paradajz, začinsko bilje, mekinje i druge dodatke po vašem ukusu). Studije pokazuju da testenina može zaštititi od određenih vrsta kancera, uključujući rak želuca i debelog creva.

Članak se nastavlja posle reklama

Osim toga, u testenini nema soli, koja je odgovorna za srčana oboljenja i visok krvni pritisak. Isto tako, testenina sadrži vrlo malo masti, a ima i nizak glikemijski indeks (GI), koji sprečava dijabetes i gojaznost.

Testenina i mršavljenje

prkos činjenici da se testenina smatra „onim strašnim ugljenim hidratima“, oni su ti koji nam mogu pomoći u procesu mršavljenja.

Članak se nastavlja posle reklama

Naučnici su otkrili da ljudi jedu testeninu (u sklopu mediteranske ishrane) imaju niži indeks telesne mase (BMI) u poređenju sa onima koji nisu. A ti pojedinci su imali i manje masnih naslaga na stomaku.

Da li je testenina zdrava i kako je napraviti zdravijom?

  • Birajte testeninu od durum pšenice i žitarica od celog zrna. Prema pravilu , cela zrna bi trebalo da budu deo našeg menija svaki dan. A ovo je odličan način da kombinujete prijatno sa veoma korisnim.
  • Jedite testeninu 2-3 puta nedeljno. Zdrava ishrana je raznovrsna ishrana. Stoga, nije poželjno kuvati testeninu svaki dan. U „slobodnim“ danima zamenite ih žitaricama ili mahunarkama.
  • Ne odustajte od sira. Makaroni i sir su, bez preterivanja, hrana bogova. I da, jelo može biti prilično masno. . Ali generalno, makaroni i sir, naravno, nisu zabranjeni. Dovoljno je uzeti sveži sir sa niskim sadržajem masti, koji će pružiti  isti blagi ukus (pa čak ni pavlaka nije potrebna).
  • Dodajte povrće. Povrće je osnova pravilne ishrane i istovremeno zdravog načina života. Ono ne mora biti samo sveže, već i kuvano i dinstano . Zato svaki put u testeninu dodajte omiljeno povrće da biste dobili potrebna vlakna važna za varenje i metaboličke procese.
  • Napravite svoje sosove. Umaci koji se kupuju u prodavnici mogu biti bogati šećerom, solju i nepotrebnim aditivima. Kada pravite sos sami, lakše ćete kontrolisati sastav, a istovremeno ćete moći da napravite ukus kakav volite.
  • Eksperimentišite sa receptima. Na kraju, ali ne i najmanje važno, nemojte se plašiti da promenite uobičajeni recept u korist zdravijeg. U stvari, rezultat može biti iznenađujući . Na primer, umesto slanine i šunke u testeninu karbonaru možete dodati piletinu prženu na malo ulja sa aromatičnim biljem. A u špagete bolonjeze umesto mlevenog mesa dodajte na primer ćuretinu ili ljuspice soje.
Lepota i zdravljeMalkovstock/iStock/Getty Images Plus via Getty Images