Drage trudnice, ostanite fit dok čekate bebu – evo i kako + POKLON

by | novembar 29, 2016

Odgovor na pitanje zašto je pravilno vežbanje važno u trudnoći potražili smo od Tamare Ratković, profesorke kineziologije sporta i licenciranog predavača MK pilates metode, koja je nedavno objavila veoma praktičan i bogato ilustrovan priručnik Fit u trudnoći u izdanju Kreativnog centra.

 

Foto: Privatna arhiva

Foto: Privatna arhiva

Kakva je razlika između pilatesa za trudnice i „običnog“ pilatesa?

Osnovna razlika je što su pilates vežbe za trudnice brižljivo modifikovane i prilagođene stanju, potrebi trudnica kroz sva tri perioda trudnoće kroz koja one prolaze. Svaka žena koja je bila bar jednom trudna zna da su to faze u kojima i sama ima različite potrebe za kretanjem i vežbanjem. Ukoliko je trudnoća bez potrebe za mirovanjem tada je vežbanje i preporučeno. Glavni benefit pilates vežbi jeste taj što deluju stimulirajuće na celo telo tako da povećanjem cirkulacije ne odovode hranjive materije od ploda, već naprotiv, centralni deo tela i dalje je snabdeven svim hranljivim materijama.

Članak se nastavlja posle reklama

Koja je po vama najefikasnija vežba za trudnice?

Teško je izdvojiti jednu vežbu kao najbolju. Pre svega, jer ih u pilates sistemu vežbanja ima zaista mnogo, a još više ima njihovih modifikacija i prilagođavanja kako bi bile još efikasnije. Neka vežba možda je u određenom trenutku najbolja za nekoga, ali pitanje je da li će to biti tako kroz neko vreme. Kada stomak poraste, više ni ta vežba neće biti efikasna ili, naprotiv, može postati kontraindikovana. S druge strane, trudnoća kao drugo stanje sa svim promenama koje je prate nikako ne može biti pokrivena jednom vežbom. Vežbe upravo prate sve promene kroz koje trudnice prolaze i pomažu im da lakše i lepše prođu kroz trudnoću.

Ipak, ako bih izdvojila jedan sistem vežbi, onda bi to sigurno bile vežbe disanja. One su neophodne ne samo trudnicama već svima. Dah je nešto najveličanstvenije što nam je dato. S njime dolazimo i odlazimo sa ovoga sveta. Disanjem, tačnije svesnošću o disanju, povećavamo kvalitet svog daha, svoje krvi, svih organa. A složićete se da to nije malo.

Članak se nastavlja posle reklama

Postoje mnoge predrasude u vezi sa vežbanjem i trudnoćom. Koje su najupornije a istovremeno i najbesmislenije – po vašem mišljenju?

Moje trudnice nemaju te predrasude, jer su i pre trudnoće bile fit i vredno vežbale. Ono sa čime se susrećem kroz razgovore sa ženama jeste strah da nešto neće krenuti po zlu. I to razumem, i kao profesionalac i kao žena koja je rađala, to je opravdano, normalno. Strah zna da bude i dobar, jer nas ponekad štiti od raznih besmislenosti. Mislim da je i lekarima ponekad lakše da kažu svojim trudnicama „ne vežbajte“, jer prosto ne znaju koga da preporuče, a da ne krene po zlu. Danas je mnogo šarlatana. Ne samo u fitnesu već svugde. Zato uvek savetujem da se dobro raspitaju kome se prepuštaju. Ima velikih stručnjaka (teroretičara), ali nemaju praksu, ima i onih drugih koji imaju praksu, ali nisu završili ni školu, ni edukacije, već prosto vole to da rade… Ne želim da sudim, ali zaista, prepustiti svoje telo nekome ko nije dobro potkovan ni praktično ni teoretski to je kao da dobar auto date detetu da vozi. Možda dođe do cilja, a možda…? U trudnoći je odgovornost dvostruka. Tako da i informisanost treba bude valjana i temeljna.

Članak se nastavlja posle reklama

Foto: Privatna arhiva

Foto: Privatna arhiva

Čula sam da neke žene strastveno posvećene veoma zahtevnim treninzima, npr. krosfita, i u trudnoći nastavljaju da vežbaju veoma intenzivno, kako same kažu – da bi se pripremile za porođaj. Koliki intenzitet možemo sebi da dozvolimo ukoliko smo pre trudnoće bili u top formi? I da li fizička aktivnost zaista može da nas pripremi za porođaj?

Bilo koja fizička aktivnost je bolja od lenjiosti i nekretanja. Danas je ekspanzija tih visoko intenzivnih treninga. Ima mnogo preterivanja. Ima mnogo i kontradiktornosti. Žene žele da treniraju kao muškarci, da se takmiče i ponekad da postignu i više od njih. Nema sumnje da mi žene na svojim plećima možemo dosta da ponesemo, ali da li nam je to baš neophodno? Struktura i građa ženskog tela nije ista kao kod muškaraca, tako da visoko intenzivni treninzi treba da budu dozirani i primereni ženama. Može žena da vuče, gura, da nosi težinu, ali da li će to raditi i u svakodnevnom životu kada izađe iz kluba ili će poželeti da bude samo žena? Ponekad su i muškarci u toj situaciji zbunjeni, jer ne znaju kako da pristupe ženama koje pomalo izgledaju a i ponašaju se kao muškarci.
Visoko intenzivni treninzi u trudnoći nikako ne bi bili moj izbor. Oni nose mnogo rizika. Benefiti mogu da se postignu i mnogo lakšim i umerenijim vežbama. S druge strane, povećava se i rizik od komplikacija. Ukoliko ste žena koja se bavi tim programima već dugo, rizik postoji, ali možda je vaše telo naviklo pa se neće desiti ništa strašno. Na vama je! Ja sam uvek za tihu, jaku i konstantnu energiju u životu koja pomera polako, mnogo i temeljno, a jaka samo razrušava oko sebe. Ali, stvar je individualna.

Foto: Privatna arhiva

Foto: Privatna arhiva

I na kraju, da ipak napomenemo – koje trudnice bi trebalo da izbegavaju vežbanje?

Članak se nastavlja posle reklama

Pre bilo kakvog vežbanja treba se posavetovati sa svojim lekarom, ginekologom koji prati trudnoću. Trudnicama se uvek sugeriše da prvih nekoliko nedelja ne žure s treniranjem dok se plod ne formira, učvrsti. S druge strane, veoma je bitno da prate svoj ritam i osećaj. Kada požele da uspore, treba to i urade, a kada požele da se pokrenu – samo napred. Na kraju krajeva, to možda želi i njihova beba, pa treba da je poslušaju.

Priredila: Jasmina Ubiparip


Čitateljku koja nam se prva javi na redakcijski e-mail www.lepotaizdravlje.rs@gmail sa naslovom mejla FITNES nagradićemo knjigom Tamare Ratković „Fit u trudnoći s pilatesom“.

Tagovi: