Fitnes gadžeti
Autor: Milan Zarić profesor sporta
www.licnitrener.com
Mislite li da tehnologija utiče na efikasnost treninga, da li pomaže ili pak skreće fokus sa pravog rada i pokušava da vas šarmira time što je cool? Šta su to fitness gadgets, koliko koštaju, čemu služe…
Većina svetskih brendova poseduje svoje gadžete, prvi je počeo Nike. Njihova Nike+ kolekcija ima mogućnost ubacivanja čipa u đon patike. Ukoliko ga povežete sa vašim iPhoneom, možete meriti bržinu trčanja, rutu koju ste pretrčali i na kraju sve to povezati sa računarom i napraviti veoma detaljnu bazu aktivnosti. Možda je najzanimljivija mogućnost automatskog biranje pesme u odnosu na ritam trčanja, tako da ako trčite brže deonice i muzika će biti bržeg ritma.
Sledeći je Adidas, aplikacija miCoach ima slične mogućnosti kao i Nike+. Poboljšanje je najviše izraženo u kolektivnim sportovima, što za našu priču nije previše bitno, ali svakako veoma kvalitetan dodatak za vaš trening. MiCoach je mali, lagani uređaj koji vam omogućava da u realnom vremenu, dok vežbate, čujete verbalne instrukcije preko slušalica (npr. uspori do plave zone ili ubrzaj do zelene) kako biste ostali u željenoj zoni treninga.
U fitnes gadžete spadaju i štoperice, pedometri ali i puslmetri koji su najviše rasprostranjeni u fitnes krugovima. U radnjama u Srbiji možete kupiti sat sa pulsmetrom već za 1500 din, dok kvalitetniji koštaju i nekoliko stotina evra.
Najbolji izbor je svakako Polar, ne može se kupiti u Srbiji, ali ga možete naći u zemljama u okruženju. Zahvaljujući aplikaciji PolarPersonalTrainer možete pratiti svaki svoj trening, što je najbitnije, imaćete ključne parametre, kao što su max puls, prosečan puls, brzinu trčanja, potrošene kalorije… Sat će vas obaveštavati ako u toku treninga „iskočite“ iz ciljanog pulsa i zone intenziteta i time vas usmeravati na dobar ritam…
Svaki od navedenih uređaja će vam svakako pomoći. Dobro je imati što više informacija o tome šta radite, šta treba promeniti a šta je dobro u vašem treningu. Ne treba bežati od novih tehnologija, naprotiv, koristite je što više i time pomozite sebi da dođete brže do cilja koji ste na početku postavili.
Uspeh je naučni rad-ako imate uslove, imaćete rezultat. Oskar Vajld