Stiže nam novi, ekstremno popularni fitness trend: biohakovanje
Bihakovanje je fitness trend se promoviše kao formula za odlaganje starenja i uživanje u najvišem mogućem kvalitetu života. Zainteresovane?
Biohakovanje zvuči kao fitness san: uz pomoć napredne tehnologije pravite jedinstveni program ishrane i aktivnosti koji omogućava da ostanete mladi, bez puno znoja. Ali, da li je ovaj scneario realan i moguć?
Šta je to biohakovanje?
Odgovor je „zavisi“. Neki ovde ubrajaju sve wellnes trendove koji mogu da vam pomognu da održite svoje telo u formi: od pametnog sata, povremenog posta, do meditacije. Ali, postoje i oni koji pod ovim pojmom podrazumevaju samo tretmane i procedure koji su još uvek nedostupni većini nas smrtnika: krioterapija, hiperbarična komora ili trčanje pod maskama za hipoksiju kakvo praktikuju fudbaleri Barse.
Šta je zajedničko svim ovim procedurama? To što za nekoliko minuta dobijate iste one rezultate koje biste i nače ostvarili uz sate i sate treninga. Upravo tu negde i leži deifinicija biohakovanja: da uz pomoć nauke i tehnologije dođete do onih tretmana koji vas podmlađuju i održavaju u formi, a da ne ulažete puno napora. Pritom, vaš individualni program za hakovanje vašeg biološkog sata pravi se uz pomoć veštačke inteligencije.
Kako izgleda biohacking u praksi?
Biohakovanje (biohacking) je širok pojam koji obuhvata različite prakse i pristupe sve usmerene ka tome da prevarimo sat i zadržimo visok nivo života i u poznim godinama. Iako je često povezano sa fitness trendovima, biohakovanje se ne ograničava samo na vežbanje. Evo nekoliko ključnih aspekata:
- Ishrana: Mnogi biohakeri eksperimentišu sa različitim dijetama, među kojima su najpopularnija keto i povremeni post. Tako optimizuju nivo energije, mentalnu jasnoću i telesnu kompoziciju.
- Suplementacija: Koriste se različiti dodaci ishrani i nootropici (supstance koje poboljšavaju kognitivne funkcije) kako bi se poboljšale mentalne i fizičke performanse.
- Tehnologija: Neki biohakeri koriste tehnologiju za praćenje svojih telesnih funkcija (poput pametnih satova ili aplikacija) da bi pratili san, nivo stresa i druge zdravstvene parametre.Neki od njih tvrde da su razvili poboljšanja postojećih tehnologija.
- Mentalno zdravlje: Biohacking se takođe fokusira na tehnike za poboljšanje mentalnog zdravlja, kao što su meditacija, mindfulness i različite tehnike disanja.
- Veštačka inteligencija u fitenssu: Upotreba AI da bi se pojačali rezultati treninga
Da li je biohakovanje efikasno?
Zvuči sjajno, ali pravo pitanje je: da li je biohakovanje uopšte efikasno? U ovom trenutku to je jako teško reći, jer je pojam toliko široko shvaćen da je teško odvojiti žito od kukolja. Ako tražite individualizovani program aktivnosti, ishrane, wellnes i fitness navika koje dokazano imaju rezultat i koje će vam pomoći da se održite u formi, odnosno da hakujete svoj biološki sat – nesumnjivo će biti efekta.
Ali, ako se oslanjate na nove, neproverene, neispitane tehike, na mašine i tehnologije, koje obećavaju izražene efekte protiv starenja… Tu garancije nema. Nijedan od hakova koji se preporučuju u okviru ove zajednice nema naučnu potku, odnosno – nije dokazan. U stvari, ako pitate nauku, odlaganje starenja i uživanje u najvišem mogućem kvalitetu života (dva glavna postulata biohakinga) i dalje zavise isključivo „primitivnih“ procedura kao što su redovno vežbanje, poštovanje istinski zdrave ishrane, upravljanje stresom, dobijanje dovoljno sna, održavanje odnosa koji nam donose blagostanje..
Ipak, to što nauka nije rekla svoj sud ne sprečava biohakovanje da ima svoje poklonike. Tako pametni prsten Oura već nosi štimung statusnog simbola koji nose princ Hari, Lari Pejdž (osnivač Gugla), Vil Smit i mnogi NBA sportisti… Kakva je sudbina biokahovanja, ostaje da se vidi.