Kako da nastavite sa vežbanjem nakon prehlade

by | oktobar 18, 2023
Kako da nastavite sa vežbanjem nakon prehlade; devojka trenira nakon preležane prehlade

Sezona prehlade je u punom jeku, a ako ni vas nije zaobišla i pritom redovno vežbate, verovatno se pitate kako da nastavite sa vežbanjem

Prehlada, grip ili virus mogu izazvati ozbiljne probleme u vašoj rutini vežbanja, ostavljajući vas prikovane za krevet i (na kraju) žudeći za dobrim znojenjem. Ali kako da se vratite vežbanju nakon preležane bolesti?  Koliko ste veliki nazadak zaista podneli? A koliko je vežbanja previše kada se prvi put vratite na to? Stvari možda nisu tako loše kao što mislite…

Ako ste preležali nedelju dana (pod pretpostavkom da se držite redovne rutine u teretani kada ste zdravi), izgubićete oko 30 procenata svoje kondicije. Posebno kardio rezultat, kaže dr Mišel Olson, viši klinički profesor fiziologije vežbanja na Huntingdon koledžu u Montgomeriju, Alabama. Iako je ovo nezgodno, sa dve do tri nedelje treninga – koristeći pravu strategiju povratka – trebalo bi da se približite svojoj normalnoj fizičkoj kondiciji.

Medifem®

Kako da nastavite sa vežbanjem nakon preležane bolesti

Prvo i najvažnije, uverite se da niste imali povišenu temperaturu najmanje 48 sati. Takođe, pre nego što se vratite treninzima, treba da imate bar nekoliko dobro prospavanih noći. I ne smete da osećate nikakve bolove. „Ako imate groznicu, ne bi trebalo da vežbate“, primećuje dr Olson. Zašto? „Energija potrebna vašem imunološkom sistemu za borbu protiv bakterijskih infekcija biće ugrožena ako vežbate“, objašnjava doktorka. A to znači da rizikujete da se prehlada pogorša i razvije u upalu pluća. A to uopšte nije naivno.

Kada se vratite treniranju nakon prelaže prehlade, počnite blažim tempom. Nemojte samo nastaviti tamo gde ste stali. Infekcija opterećuje telo i slabi imunološki sistem. Ako preforsirate već opterećeno telo, brzo ćete se opet vratiti u krevet.

Što se tiče toga odakle početi, prvo idite na lagani kardio, a zatim na trening s opterećenjem,  predlaže dr Olson. Pluća i disajni organi moraju biti u optimalnom stanju da biste mogli da nastavite s vežbanjem. Tako da, kada radite vežbe s opterećenjem, mišići dobijaju dovoljno  kiseonika.

Nemojte naivno pretpostavljati da se odmah možete vratiti na 100 posto. „Radite oko 70 odsto onoga što ste radili“, predlaže dr Olson. Smanjenje težine i kardio snage za 30 procenata tokom nekoliko dana nadoknadiće gubitak u kondiciji dok ste bili bolesni. Zato se polako vraćajte, čak i ako ste u iskušenju da gurate jače.

Medifem®

insta_photos/gettyimages.co.uk