Redovan trening kod kuće bolji nego u teretani: Da, moguće je
Da, istina je – to će vam reći i mnogi treneri – redovan trening kod kuće može biti podjednako efikasan kao i onaj u teretani. Samo se treba pridržavati određenih pravila.
Pripremili smo nekoliko saveta kako pravilno organizovati treninge kod kuće kako bi bili maksimalno efikasni, i da vaša motivacija ne splasne. Dakle, bez odlaska u teretanu, možete sebe dovesti u top formu.
Redovan trening kod kuće daće najbolje rezultate ako se pridržavate sledećih saveta
View this post on Instagram
Izaberite cilj
Nismo svi spremni da se probudimo sat ranije da bismo vozili bicikl ili trčali. Kada je reč o treningu kod kuće veoma je važno postaviti cilj. A, realno, sve se svodi na dva – zategnuto telo ili gubitak težine. U skladu sa izabranim ciljem, morate razviti sistem vežbi, izračunati količinu vremena potrebnog za postizanje određenog rezultata i odrediti polazne tačke na kojima ćete pratiti proces dobijanja mišićne mase i gubitka težine.
Izaberite sistem obuke
U zavisnosti od rezultata koji želite da postignete, odlučite se za vrstu treninga. Ako su vam planovi da imate figuru kao mladi Švarceneger, onda su vam potrebne vežbe snage sa tegovima. Ako je cilj gubitak težine, onda su neophodni dugi kardio treninzi. Da malo zategnete telo, biće dovoljno pola sata vežbi ili čuvenih sedam minuta – set vežbi koji se izvodi već pomenutih 7 minuta.
Postavite raspored vežbanja
Izaberite vreme i dane koji vam odgovaraju i ne propustite nijedan trening. Disciplina je najvažnija stvar u celoj priči. U početku će biti teško da se naterate na vežbanje kada su sofa, kompjuter i TV tako blizu. Ali zapamtite pravilo od 21 dana – toliko je potrebno formirati naviku. U ovom slučaju, na redovno vežbanje.
Slušajte svoje telo
Ne bi trebalo da počnete da trčite maraton ako ste poslednji put nosili sportsku uniformu u školi. Počnite postepeno da uranjate svoje telo u sport, inače ćete se suočiti sa bolovima u mišićima, uganućama i višestrukim povredama koje će vas samo obeshrabriti od vežbanja. I, naravno, ne zaboravite na zagrevanje. U početnoj fazi, to je posebno neophodno, jer se mišići moraju zagrejati nakon dugog perioda stagnacije.
Odaberite adekvatnu muziku
Treniranje je neuporedivo lakše i zabavnije uz adekvatnu muziku. A vi ćete najbolje odrediti idealnu, onu koja vas pokreće i motiviše da izgurate trening do kraja.
Pijte dovoljno vode
Hidratacija tokom vežbanja treba da se odvija u redovnim intervalima, bez obzira na to da li osećate žeđ ili ne. Činjenica je da tokom intenzivnog vežbanja telesna temperatura raste. Telo počinje da luči znoj da bi uravnotežio telesnu temperaturu. Zbog toga nastaju dva problema odjednom: dehidracija i, kao rezultat toga, dvostruko opterećenje srca, jer krv počinje da se zgušnjava, a srcu postaje mnogo teže da je distribuira po celom telu. Zbog toga je piće tokom treninga veoma važno.
Pratite svoju ishranu
Intervali između obroka i treninga treba da budu sat i po do dva. Bolje je da hrana sadrži proteine, pa će telo lakše podneti stres od povećane fizičke aktivnosti i imaće odakle da dobije energiju. Bolje je potpuno izbegavati ugljene hidrate.
Nabavite sportsku odeću
Na prvi pogled, forma može izgledati kao nepotreban detalj, posebno ako vežbate kod kuće. Ovo je krajnje pogrešan pristup. Sport je stresan za telo, tako da morate stvoriti najudobnije uslove za telo kako bi vežbe bile bezbedne i efikasne. Loše patike za trčanje mogu izazvati uganuće gležnja, dok sintetička odeća može dovesti do prekomernog znojenja i nedostatka kiseonika.
Pronađite istomišljenike
Ako mislite da sigurno nećete moći da vežbate sami, nađite nekog ko će trenirati sa vama. Dok ne steknete naviku da redovno trenirate kod kuće, trebaće vam podrška.