Gde je lakše trčati – pokretna traka ili atletska staza?
Autor: Milan Zarić profesor sporta
www.licnitrener.com
Verujem da ste se bar jednom do sada zapitali gde je lakše trčati, da li je to na pokretnoj traci ili pak napolju na atletskoj stazi. Meni je ova tema veoma interesantna.
Sportska nauka ima podeljena mišljenja. Uglavnom se velika važnost daje subjektivnom osećaju ispitanika, što iz jednog ugla nema veliku naučnu težinu, dok, s druge strane, može biti i ključni faktor, jer se sve ovo radi zbog korisnika, tj. sportista ili rekreativaca, te je i njihovo mišljenje najvažnije. Analiziraćemo trčanje na obe podloge.
1) Dok trčite na traci možete skoro savršeno prilagoditi sve spoljne faktore, temperatura, brzina, vremenske uslove, tako da vam to svakako olakšava trening i njegovo sprovođenje.
2) Iz mojih dosadašnjih testiranja došao sam do zaključka da je potrošnja energije veća kod trčanja istom brzinom na atletskoj stazi u odnosu na traku. Najviše zbog otpora vetra – tu razliku bismo mogli da premostimo povećanjem nagiba na pokretnoj traci. Stručnjaci smatraju da povećanje nagiba od 1% u velikoj meri simulira otpor vetra prilikom trčanja napolju (ukoliko je brzina vetra minimalna).
3) Trčanje na pokretnoj traci svakako predstavlja manji stres za zglobove, pogotovo kod traka novije generacije koje poseduju veoma fleksibilne podloge koje maksimalno rasterećuju kritične zglobove – zglob kolena i skočni zglob.
4) Trening u prirodi nije monoton kao na pokretnoj traci, zelena površina i šuma koja okružuje atletsku stazu pozitivno deluje na motivaciju i izdržljivost kod rekreativaca. Nove generacije traka imaju razne multimedijalne dodatke, kao što su TV ili priključak za Ipad, što vam može pomoći da vreme provedeno na treningu prođe brže.
5) Kod trčanja u prirodi mali vetrić je veliki saveznik, povećava vam potrošnju energije a što je još važnije imate odlično hlađenje, dok kod trčanja u zatvorenim prostorijama nećete imati takvu mogućnost.
6) Prilikom trčanja istom brzinom frekvencija pulsa je nešto veća kod trčanja u prirodi, po jednim autorima, dok drugi smatraju da zbog većeg prisustva kiseonika srce kod trčanja napolju ima bolje uslove pa samim tim i manju frekvenciju. I jedno i drugo mišljenje imaju čvrste argumente tako da ostaje na vama da procenite šta je realnije.
Kao što sam rekao na početku teksta, vaše mišljenje je najvažnije. U komentarima ispod možete izneti vaša razmišljanja na ovu temu, što više mišljenja imamo, bliži ćemo biti pravom odgovoru.
Pa, šta mislite? Traka ili atletska staza?