Kako „izlečiti“ upalu mišića
Autor: Milan Zarić, profesor sporta
www.licnitrener.com
Upala mišića je verovatno noćna mora većini devojaka, sigurno da je bolno, ali da li je upala mišića zdrava ili ne, i kako je „lečiti“…
Ne postoji fizički aktivna osoba koja nije imala upalu mišića, ona se uglavnom pojavljuje od 24 do 48 sati nakon treninga. Velike grupe mišića, kao što su noge, efekte intenzivnog treninga u vidu upale osete najčešće 48 sati nakon treninga.
Kod rekreativaca je prisutno mišljenje da, ukoliko niste dobili upalu, onda niste dobro trenirali, što naravno da nije tačno. Najbitnija stvar kod treninga je da se pravilno i u pravo vreme dozira opretećenje.
Do upale mišića dolazi zbog mikrotraumica mišićnih vlakana koji se nakon vežbanja “kidaju”, a u pukotinama koje nastaju nakuplja se mlečna kiselina i ona je ta koja izaziva bolove. Ako se ove mikrotraumice ne saniraju kako treba postoji mogućnost povređivanja koju uzrokuju pretreniranost i preopterećenje.
Moje mišljenje je da su jake upale mišića „normalne“ u prvom mesecu vežbanja, nakon toga se podrazumeva da poznajete svoje telo i njegove mogućnosti pa samim tim dozirajte pametno i oprezno i bićete zadovoljni i rezultatima i nećete imati jake i bolne upale.
Postoji teorija koja kaže da se „klin klinom izbija“, i da je najbolji način za uklanjanje upala trening. Što jeste tačno, ali ne bilo koji trening, već trening sniženog intenziteta i u kome dominiraju aerobne aktivnosti kao što su trčanje, vožnja bicikla i dugotrajno i temeljno istezanje.
Leto nam je stiglo, upale će proći, aktivirajte se!