Valunzi, nesanica, gojaznost: Kako pobediti simptome menopauze?

by | jul 15, 2024

Menopauza je daleko od prijatnog perioda sa svim tim talasima vrućine, znojenja, glavoboljama. Evo kako ublažiti simptome menopauze

Vaše telo se odjednom menja: koža postaje manje elastična, zglobovi slabije pokretljivi, svaki kolačić koji pojedete kao da se lepi za vas, a noću niste u stanju da zaspite. Seksualni život? Prisećate ga se samo kada suprug negoduje. Dobrodošli u period perimenopauze i menopauze.
Donosimo vam dobre vesti: iako niste u najprijatnijem periodu svog života, postoje efikasni načini da se izborite sa neprijatnostima i da ponovo uživate u sebi i svim aspektima života. Evo kako.

Šta je to menopauza, a šta perimenopauza?

Menopauza je vreme koje označava kraj vaših menstrualnih ciklusa. Dijagnostikuje se nakon što ste prošli 12 meseci bez menstruacije. Menopauza se može desiti u vašim 40-im ili 50-im godinama, ali najveće su šanse da će se dogoditi oko vašeg pedesetog rođendana. Godine koje prethode menopauzi, kao i sve promene koje tokom njih prolazimo označene su terminom perimenopauza.
Stigla ranije ili kasnije, bila praćena težim ili lakšim simptomima, jedno je izvesno -menopauza čeka svaku od nas. To je prirodan biološki proces. Ali fizički simptomi, kao što su talasi vrućine i emocionalni simptomi menopauze, mogu poremetiti vaš san, smanjiti energiju ili uticati na emocionalno zdravlje. Uz brojna sredstva koja su nam na raspolaganju, njih ne treba da trpimo. Vreme je da potražimo savet i vidimo šta je među tretmanima najbolje za nas. A dostupni su nam mnogi efikasni tretmani, od prilagođavanja načina života do hormonske terapije.

 

Прикажи ову објаву у апликацији Instagram

 

Објава коју дели Zdravo žensko zdravlje (@zdravo_zensko_zdravlje_)

Najizraženiji simptomi perimenopauze i menopauze

Znaci i simptomi, uključujući promene u menstruaciji, mogu se razlikovati među ženama. Izostanak menstruacije tokom perimenopauze je uobičajeno i očekivano. Često će menstrualni ciklusi nestajati na nekoliko meseci i vraćati se. Sam menstrualni ciklus će se skraćivati, a sama krvarenja biće sve češća. Ali, ne zaboravite! Uprkos neredovnim menstruacijama, trudnoća je moguća.
U mesecima ili godinama koje prethode menopauzi (perimenopauzi), možda ćete osetiti ove znake i simptome:

  • Nepravilne menstruacije
  • Suvoća vagine
  • Valunzi
  • Jeza
  • Noćno znojenje
  • Problemi sa spavanjem
  • Promene raspoloženja
  • Povećanje telesne težine i usporen metabolizam
  • Proređena kosa i suva koža
  • Gubitak punoće grudi
  • Osteoporoza

Kako se izboriti sa simptomima menopauze?

Odluku o tretmanima uvek je najbolje prepustiti stručnjacima. Doktorka Renate Gunci-Todić otkriva za vas najefikasnije načine da ublažite glavne simptome menopauze.

Kako pobediti valunge?

Najpoznatiji neželjeni simptomi menopauze su svakako valunzi – talasi vrućine koji zahvataju organizam nenadano, a koje izaziva nedostatak estrogena. Prirodni sastojak cimicifuga koja se može naći u određenim suplementima i ima lekovita dejstva, prirodna  je nehormonska podrška koja vam može pomoći u ovoj situaciji.

Kako pobediti vaginalnu suvoću i smanjen libido?

Jedna od neželjenih promena u hormonalnoj strukturi jeste i vaginalna suvoća i nedostatak libida. Ovo može da utiče na seksualni i društveni život žene, kao i na partnerske ili bračne odnose. Preporuka je da pokušate uvođenje lokalnog ili oralnog vaginalnog probiotika.

Kako pobediti nesanice?

Nesanica je vrlo čest problem tokom menopauze i najčešće je povezan sa valunzima. Osim što ćete učiniti sve da se rashladite, kao i da sobu u kojoj spavate držite provetrenom i hladnom, najbolji način da pobedite ovaj simptom menopauze jeste melatonin u dozi od 1 mg.

Kako pobediti gojaznost?

U menopauzi, mnoge žene dobijaju na težini, posebno oko stomaka.  Naglo gomilanje kilograma izazvano je  opadanjem nivoa estrogena, gubitkom mišićnog tkiva koji je povezan sa godinama. Ali, tu su i faktori načina života kao što su ishrana i nedostatak vežbanja. Ovaj simptom menopauze možete pobediti uz rezveratrol koji oponaša efekte kalorijske restrikcije i poboljšava metaboličku strukturu ćelije.

Da li treba da idem kod ginekologa zbog menopauze?

Ginekolog će vam dati najbolji savet kako da se izborite sa simptomima menopauze. Nastavite sa redovnim posetama svom lekaru i radite preventivne preglede. Pored ginekoloških pregleda, redovno kontrolišite krvnu sliku i idite na pregled dojki i mamografiju. U skladu sa Vašom porodičnom ili ličnom medicinskom dokumentacijom, lekar Vas može uputiti i na druge testove i preglede, kao što su testiranje štitne žlezde, pregled kostiju, kolonoskopiju.

L&Z preporuka za probleme u menopauzi: Periclim Forte

Periclim Forte je pažljivo kreiran dodatak ishrani koji pruža sveobuhvatnu podršku ženama tokom menopauze. Kombinacija laktobacila, cimicifuge, melatonina, vitamina D i trans-rezveratrola čini ga idealnim izborom za sve žene koje žele da očuvaju svoju vitalnost i dobro raspoloženje i održe svoju energiju tokom menopauze.

Ridofranz/GettyImagesPlus