Ne preterujte s teninzima: Koliko puta nedeljno bi trebalo da vežbate
Fizički ste aktivni, ne preskačete treninge i vežbate svaki dan sat i po do dva jer vam tako prija i osećate se odlično nakon svakog treninga.
Međutim, da li je dobro toliko trenirati? Da li rekreativci treba da odrede jedan (i više) dana u toku nedelje za odmor?
Prvo bih izdvojila vreme koliko svakodnevno trenirate. Naime, uvek morate voditi računa o tome da standard nije isti i nismo svi u istoj formi.
Svaka osoba je drugačija pa samim tim se i fizička sprema razlikuje. Osim toga, forma zavisi od mnogo faktora, godišta, vežbačkog staža, zdravstvenog stanja i samog iskustva u vežbanju.
Koliko trening treba da traje?
Dužina trajanja treninga, takođe, zavisi i od cilja vežbanja, tako oni koji žele da smršaju moraju znatno drugačije, ali i duže da vežbaju od onih kojima je trening čista rekreacija i kvalitetno potrošeno slobodno vreme.
Trening redukcije telesne mase ume da potraje i do 120 minuta, dok rad na hipertrofiji (povećanju mišićne mase) obično oduzme oko 45 minuta.
Grupni treninzi kao što su aerobik, pilates i pump s razlogom traju sat vremena.
Ono o čemu bi najviše trebalo voditi računa su pravilno vežbanje i kvalitetno iskorišćeno vreme kao i to da pauza između vežbi ne bude duža od predviđene.
Koliku pauzu praviti?
Što se tiče pauza, svaki rekreativac, kao i profesionalni sportista mora da ima dane odmora.
Raspored odmora i treninga razlikuje se kod muškaraca i kod devojaka: pauza se određuje u odnosu na sistem treniranja, može biti dva do tri dana, mada nije uvek pravilo.
Ono što jeste pravilo je da je mišićima neophodna pauza zbog oporavka (regeneracije) i zbog rasta (hipertrofije).
Imajte u vidu to da mišić najviše raste dok spavate.
Ako se nedovoljano odmarate, vrlo lako može doći do mišićne razgradnje što će vas udaljiti od cilja.