Acibadem: Na koje sve načine se leči sterilitet

by | novembar 27, 2014

Sterilitet ima dubok psihološki i socijalni uticaj na živote ljudi koji sanjaju da imaju decu. Prema procenama stručnjaka, svaki sedmi par u svetu ne može da se ostvari u ulozi roditelja. Danas postoje različiti tretmani, koji omogućavaju parovima da ostvare svoj san. Acibadem centar za reproduktivnu medicinu i lečenje neplodnosti nudi integrisan pristup lečenju, kako bi se dijagnostikovao problem i odredila terapija.

Gorsel1

U okviru Acibadem grupacije funkcioniše devet potpuno opremljenih centara za vantelesnu oplodnju. Svake godine u proseku se obavi više od 10.000 tretmana vantelesne oplodnje u Acibadem centrima, koji su usko specijalizovani za ovaj vid lečenja. Najčešće, pomoć traže parovi koji su već imali neuspšene pokušaje vantelesne oplodnje na drugim mestima.

Ako ste prošli sva testiranja neophodna za proširenje porodice i odlučili se za VTO po preporuci lekara, treba da znate da postoje nove metode koje povećavaju šansu za uspešnost VTO.

Faktori koji utiču na uspešnost VTO su povezani sa godinama starosti žene, kvalitetom i količinom jajnih ćelija i kvalitetom muške sperme. Glavni cilj VTO, uzimajući u obzir navedene faktore, je unošenje najboljeg embriona koji je stvoren spajanjem jajne ćelije i spermatozoida najboljih kvaliteta u majčinu utrobu u najpogodnijem trenutku. Mikroinekcija koja se koristi u ovoj metodi kao i odabir najboljeg embriona i njegovo prenošenje u pacijentkinju zahtevaju visoko stručan tim i odličan timski rad.

Članak se nastavlja posle reklama

TAYFUN_BAGIS (1)

Direktor i akušer Centra za VTO u bolnici Acibadem Kadıköy, prof. dr Tayfun Bağış govori o tehnikama koje se koriste u odabiru kvalitetnih embriona, nakon genetske dijagnostike, što zahteva najnoviju opremu koju poseduje Acibadem.

VTO je proces koji se potpuno oslanja na timski rad i stručnost. U timu lekar određuje protokol tretmana i prati pacijenta. Nakon ovih faza embriolog preuzima brigu za proces spajanja jajne ćelije i sperme. Ključna pitanja vezana za proces koriščenja mikroinekcije, proces održavanja embriona u životu i odlučivanje kada treba da budu preneti u matericu nam govore zašto je važan rad sa embriologom. Skladištenje, praćenje, provera, obavljanje neophodne laboratorijske procedure, selekcija i odlučivanje kada da se izvrši prenos embriona su sve procesi koje radi embriolog i isto su važni kao i sam proces oplodnje„, ističe prof. Bağış.

Članak se nastavlja posle reklama

Gorsel3

Metodi koji se primenju u klinici Acibadem:

Članak se nastavlja posle reklama

1. Assisted hatching – pomoć pri vezivanju za zid materice
Ovaj metod se koristi u VTO posebno u slučajevima kada se već bilo nekoliko neuspešnih pokušaja (naročito u slučajevima kada je do neuspeha VTO dolazilo usled nemogućnosti da se embrion veže za zid materice). Ovom metodom se membrana koja okružuje embrion seče ili sužava kako bi se povećala verovatnoća da se embrion zakači za zid materice.

2. Biopsija embriona – genetsko testiranje pre procesa implatacije
Napredak u genetskoj dijagnostici igra ključnu ulogu posebno u slučajevima kada se parovi u čijim porodicama ima genetski naslednih bolesti odluče na VTO. Pod vođstvom specijaliste, skoro 20 genetskih poremećaja kao što su razne anemije, hemofilije A i B ili phenylketonuria mogu biti genetski dijagnostikovani još na embrionu. Kada se preporučuje genetsko testiranje, proces se započinje na embrionima koji su stari tri dana i tada se biraju najkvalitetniji koji ne nose ovaj genetski kod. Takođe, u situacijama kada roditelji žele da odaberu pol deteta ili žele da postoji histokompatibilnost sa srodnikom što bi omogućilo doniranje u slučaju leukemije u budućnosti, pre implatacije se može uraditi genetsko testiranje

3. IMSI (Intracytoplasmic Morphologically Selected Sperm Injection) – inekcija sa intracitoplazmičnim morfološki odabranim spermatozoidima
Mikroskopi su ključni za izbor zdrave sperme. Ranije su korišćeni mikroskopi koji su omogućavali uvećanje do 400 puta a IMSI uvećava spermatozoide do 8.000 puta što specijalistima olakšava posao.

4. Metabolomixselects the best embryo – metabolomička selekcija najboljeg embriona
Proces selekcije najboljeg embriona u velikom broju embriona koji su izdvojeni uz pomoć mikroinekcije i odgajani u uslovima sličnim kao u materici, do nedavno je rađen posmatranjem. Novom metodom Metabolomičke selekcije se bira embrion na osnovu skoro 25.000 podataka što povećava mogućnost za trudnoću.

5. Defragmentacija (čišćenje preostalih čestica)
Defragmentacija se radi kada je embrion star tri dana. U situacijama kada ima veliki broj zaostalih čestica u embrionu, koristi se pipeta za njihovo izvlačenje čime se pomaže dalji razvoj ćelija.

Članak se nastavlja posle reklama

6. Co culture
Ovo je još jedan metod koji se koristi u slučajevima kada je bilo nekoliko uzastopnih neuspelih VTO. Pre započinjanja VTO ćelije se izoluju iz materice žene i one su u laboratoriji reproduktivne u periodu od mesec dana. Dobijeni embrioni su razvijeni u adekvatno pripremljenim uslovima što povećava šansu za uspešnost VTO.

7. Zamrzavanje embriona
Novi propisi su doneli ograničenja vezana za embrione koji se stvaraju (prema uredbi samo jedan embrion može da se koristi u VTO za žene do 35 godina). Zato se ovom metodom zamrzavaju drugi kvalitetni embrioni koji se mogu koristiti u narednih pet godina ako pacijenti žele. Takođe, ako je prvi pokušaj neuspešan prethodno zamrznuti embrion može da se unese u matericu i nekoliko meseci kasnije, kada ne mora da se ponovo prolazi kroz ceo proces.

Više informacija možete dobiti na sajtu www.acibadem.rs.

Tagovi: