Film kao lek za dušu: Muči vas nešto? Idite u bioskop!

by | oktobar 17, 2013

Muči vas besparica? Stalno se svađate sa partnerom? Brine vas ponašanje vašeg tinejdžera? Suočili ste se sa velikom promenom u životu? Umesto zakazivanja psihoterapije, jednostavno, uključite DVD plejer. Najnoviji trend u psihološkim krugovima je korišćenje popularnih filmova kao terapije, zbog emotivnih i životnih lekcija koje sadrže.

bioskop

I to ima smisla. Na kraju krajeva, svaki oblik kreativnog rada – romani, pesme, pozorišni komadi, kao i druga umetnička dela – odavno služe kao dopuna profesionalnoj psihoterapiji. U tom kontekstu, filmovi, kao jedna od najvećih razonoda današnjeg čoveka, logičan su nastavak ove priče o isceliteljskim efektima umetnosti.

Emocije u filmovima

Filmovi mogu da probude naše najdublje emocije, kojih dugo nismo bili svesni, ili smo ih namerno negirali. Način na koji tumačimo neki film takođe može da pruži uvid u probleme koji nas muče, kao i da nam pomogne da pronađemo rešenja.

Članak se nastavlja posle reklama

Stručnjaci tvrde da nas filmovi podstiču da prekinemo negativan način razmišljanja i nude nam nove ideje i strategije. Pokretne slike su takođe sjajna tema za razgovore i razmenu mišljenja sa drugim ljudima o negativnim pojavama i problematičnim pitanjima.

Inače, terapeutsku moć filmova otkrila je Marija Grejs, američki psihijatar. Ona je počela da anketira svoje klijente o značaju filmova u njihovim životima. Tako je saznala da je većina doživela bioskopske „romanse“, jer su im filmovi omogućili da iskuse teške emocije na ličan, bezbedan i kontrolisani način.

Filmovi su slika naših života – reflektuju naše borbe, gubitke, uspehe i odgovaraju na mnoga naša pitanja. Oni daju sliku i ton našim skrivenim mislima, strahovima, nadanjima i zadovoljstvima. Štaviše, filmovi duboko inspirišu i vodič su za preuzimanje pozitivnih akcija i poboljšanje života. Višegodišnja praksa u psihološkim ordinacijama u SAD pokazala je da filmska ostvarenja snažnije utiču na pacijente nego isključivo psihoterapija.

Članak se nastavlja posle reklama

Konkretno, Grejsova navodi jedan upečatljiv primer iz lične prakse kada joj se za pomoć obratio muškarac koji je želeo da započne vezu sa svojom sekretaricom. Brak mu se raspadao i želeo je nešto novo i uzbudljivo. Doktorka Grejs ga je zamolila da pogleda film „Damage“, o članu britanskog Parlamenta (igra ga Džeremi Ajrons) koji je u vezi sa verenicom svog sina. Na kraju, ova afera razara ne samo njegov brak, već i celu porodicu. Film je duboko uticao na ovog pacijenta i on je odustao od preljube. Osim toga, ovaj čovek je nakon svega na potpuno novi način sagledao svoj odnos sa suprugom i decom.

Tehnike gledanja

Članak se nastavlja posle reklama

Kada je reč o razonodi i zadovoljstvu, terapeuti se slažu da je odlazak u bioskop i dalje jedan od sjajnih oblika zabave. No, zbog silnih tehničkih „pomagala“, kućni bioskop je varijanta koja se češće bira (niko vas neće ometati pričom, smehom, šuškanjem ili zvonjavom mobilnog telefona!). Uostalom, stručnjaci kažu da je iz terapeutskih razloga najbolje da se film odgleda u miru, tišini i privatnosti doma.

Dakle, izaberite filmove koje biste rado gledali (pogledajte našu listu filmova koji obrađuju tipične životne teme) i iznajmite, ili kupite DVD. Takođe, eksperti savetuju da tokom gledanja filma telefon bude isključen, kao i da ne jedete i ne pijete (osim vode), da vas ništa ne bi ometalo. Analizirajte emocije, likove i scenario sa kojim možete da se identifikujete. Nakon toga, razmislite o tome da li vam je gledanje filma pružilo ideju o promeni ličnih stavova ili ponašanja. Posmatrajte ga ne kao izmišljenu priču sa poznatim filmskim zvezdama, već kao stvarnu priču sa ljudima iz vašeg okruženja. Takođe, nemojte da procenjujete likove na osnovu glumačkog talenta i uverljivosti.

Umesto toga, analizirajte način na koji se razvijaju njihovi odnosi i kako njihovo ponašanje utiče na te odnose. Neki stručnjaci čak preporučuju solo gledanje, dok drugi (uključujući i doktorku Mariju Grejs) smatraju da se efekti gledanja filmova produbljuju ako ih gledate u društvu, zbog razmene mišljenja koja obično sledi.

Šta god da preferirate, redovno gledanje filmova pružiće vam ne samo zadovoljstvo zbog kratkih izleta u svet mašte, već i vredno iskustvo za lični razvoj. Znači, ugasite svetlo i započnite terapiju!

Autor: Life Content

Članak se nastavlja posle reklama

Tagovi: