Kako se nositi s promenama raspoloženja
Razdražljivost i nekontrolisani izlivi emocija, nažalost, uobičajena su pojava u menopauzi i PMS-u. Kako se nositi s promenama raspoloženja?
Promena raspoloženja — pojava koja se s vremena na vreme može desiti svakom od nas, ali ponekad prevazilazi normalno. To stanje nekada je baš teško kontrolisati. Takvo negativno stanje dovodi do iscrpljenosti, depresije, nespremnosti za interakciju i komunikaciju sa ljudima. Razloga za nagle promene raspoloženja je više – stres, poremećaji funkcije mozga i različitih sistema tela, mentalni poremećaji, kao hormonska neravnoteža.
Kako se nositi s promenama raspoloženja bez uzimanja lekova?
#Šumska terapija
Boraveći u prirodi, ne samo da udišete svež vazduh, već i lečite svoju dušu i poboljšavate stanje tela. U Japanu se ova praksa koristi dugi niz godina i pomaže u terapiji većine bolesti. U interakciji sa prirodom, naše telo se opušta, napetost nestaje, i pažljivije osluškujemo svoje telo i emocije. Šumska atmosfera dobro utiče na nervni sistem, metabolizam, ublažava nervozu i smiruje um zbog dejstva zelene boje.
#Psihodinamski koučing
Ovaj pristup ima svoje korene u učenju Zigmunda Frojda i zasniva se na analizi nesvesnog. Tokom sesije, terapeut pomaže da se udubite u nesvesno i da se suočite s problemima koji izazivaju anksioznost. Terapeut usmerava i stvara prostor u kojem možete mirno da preradite svoje emocije. Kao rezultat, klijenti stiču samopouzdanje, nalet energije, razumeju vezu između onoga što se dešava u unutrašnjem svetu i onoga što je u stvarnosti.
#Desenzibilizacija pokretima očiju i ponovna obrada
Ako osećate da vas određeni događaji u prošlosti i dalje proganjaju, izazivajući emocionalne rolerkostere, bolna sećanja ili strahove, onda vam ovaj metod lečenja može postati spas. Razvio ga je F. Shapiro za lečenje posttraumatskih stresnih poremećaja, kao i emocionalnog umora. Iako se se ove tehnike pojavile relativno nedavno, one se već aktivno razvijaju širom sveta i priznate su od strane Svetske zdravstvene organizacije (SZO).
Suština metode je da se ciljano pokrene proces obrade sećanja na negativne situacije koristeći tehniku sekvencijalnog „uključivanja“ hemisfera. Tokom vežbanja, akcenat je na pokretu očiju, a zatim se povezuju drugi kanali — na primer, udar pljeskanjem po ramenima ili naizmeničnim klikovima prstima u blizini ušiju. Primetan efekat ćete osetiti već nakon prve sesije.
#Emocionalni koučing
Ova terapija se zasniva na analizi misli i osećanja koji izazivaju depresiju i nagle promene raspoloženja. Preporučuje se osobama koje pate od poremećaja sna, nesanice i neuroze. Za početak, specijalista će vam pomoći da identifikujete problem i pronađete uzrok negativnih osećanja, a zatim ćete naučiti da kompetentno analizirate svoj život i percepciju tih ili drugih situacija. Sesije emocionalnog koučinga će pomoći u oslobađanju od stresa, anksioznosti i kompenzacionog ponašanja.
Kao rezultat toga, moći ćete da pronađete vezu između misli, emocija i ponašanja u životu, što će vam omogućiti da razumete svoje potrebe, očekivanja i ciljeve.Kao i da pravilno upravljate svojim emocionalnim stanjem i izbegavate impulsivno ponašanje.