Klinika Acıbadem: Svaka treća žena nosi rizik od srčane smrti
Bolesti srca i krvnih sudova smatraju se jednim od najvažnijih zdravstvenih problema današnjice. U svetu jedna od tri žene izgubi život usled ovih oboljenja, pokazuju svetske statistike. Iako se čini da su ove bolesti specifičnije za muškarce, smrtnost je, ipak, gotovo izjednačena, pa i zastupljenija kod žena u periodu nakon menopauze.
Razlozi za ovakvu situaciju nalaze se u tome da nežniji pol najčešće zanemaruje opasnost od koronarnih oboljenja i važećih faktora rizika. Specijalista kardiologije iz bolnice „Acıbadem Fulija“ dr Utku Zor naglašava da je i dalje trend da žene generalno potcenjuju telesne tegobe i da je to vrlo važan uzrok kod kasne dijagnostike.
„Zbog neizraženih simptoma i potcenjivanja istih, kad dođe do srčanog napada, žene se kasno javljaju hitnim službama. To kašnjenje mogu platiti sopstvenim životom“, kaže dr Zor.
Simptomi koji ne sugerišu na srčana oboljenja
Doktori se susreći sa pojedinim poteškoćama kod dijagnoze srčanih oboljenja kod lepšeg pola. Muškarci se kod oboljenja koronarne arterije najčešće žale na bol u grudima (osećaj pritiska, peckanja i teskobe u centralnom delu grudi), dok je kod žena veća mogućnost pojavljivanja nedefinisanijih simptoma. Ta mogućnost je procentualno prisutnija kod starijih žena i onih sa dijabetesom. Razlog tome je promena percepcije bola naročito u starosti. Takođe, kod neuropatije, jedne od čestih komplikacija usled dijabetesa, može doći do poremećaja kod prenosa bola.
Dr Zor nabraja neke od pomenutih simptoma:
• Bolu u predelu vrata, vilice, ramena, leđa ili stomaka
• Kratak dah
• Bol u levoj ruci
• Mučnina i povraćanje
• Preznojavanje
• Vrtoglavica i osećaj slabosti
• Malaksalost
Kod žena, veća je mogućnost pojave ovih simptoma u stanju mirovanja, čak i sna, nego kod muškaraca.
„Zbog zbunjujućih simptoma kao što su malaksalost, mučnina i povraćanje i zanemarivanja istih one se kasno javljaju hitnim službama, a takvo stanje dovodi do porasta procenta mogućnosti smrtnog ishoda. Nezanemarivanje ovih simptoma, poimanje da se preživeo srčani udar i javljanje hitnoj službi bez gubljenja dragocenog vremena je od životne važnosti„, pojašnjava dr Zor.
Svaka žena mora da radi ove testove!
Veoma je važno da svaka žena koja želi da poboljša kvalitet srčanog zdravlja uradi sledeće testove:
• Svetska zdravstvena organizacija preporučuje povremeno merenje holesterola kod svakog zdravog pojedinca starijeg od 20 godina, dok oni stariji od 40 godina bi trebalo da mere nivo šećera u krvi.
• Posebno je važno kod pojedinaca starijih od 30 godina periodično kontrolisanje faktora rizika za srčana oboljenja, kao što su krvni pritisak, holeserol, kilaža i indeks telesne mase, obim struka. Ako su u porodičnoj anamnezi prisutna oboljenja kardiovaskularnog sistema u mlađoj životnoj dobi, onda je moguće obaviti naprednijim metodama preglede i pretrage ovih faktora rizika.
• Vrlo je važno da žene u svojim četrdesetim godinama pre menopauze rade ove pretrage, kao i da nakon menopauze sprovedu izmene u svojim životnim navikama kao preventivu faktorima rizika – kontrolisanje holesterola i šećera u krvi, lečenje povišenog krvnog pritiska, primena režima zdrave ishrane i vežbanja.
Neophodno je najmanje 150 minuta sporta sedmično!
Dr Zor ističe šta je sve važno za jedan zdrav život:
• Ostavite pušenje i ako već ostavite, ne počinjite ponovo. A ako ne možete sami da ostavite, potražite pomoć nekih od centara specijalizovanih za odvikavanje od pušenja.
• Neophodno je redovno vežbanje: Rekreirajte se vežbama, poput, brzog hoda srednjeg inteziteta 30-60 minuta svakog dana. Ukupno trajanje vežbanja na sedmičnom nivou bi trebalo da iznosi najmanje 150 minuta (dakle, svakog dana 30 minuta, pet dana). Ako želite da smršate, trajanje seansi možete da produžite na 60-90 minuta.
• Oslobodite se viška kilograma: Smanjite upotrebu svih zasićenih masti (sve životinjske masti zajedno sa puterom) holesterola, šećera i soli. Održavajte kilažu u granicama normale, a ako je potrebno da se oslobodite viška kilograma, otpočnite sa dijetom.
Više informacija na: www.acibadem.rs.