Rad u smenama šteti zdravlju

by | jul 29, 2012

Zaposleni koji rade u smenama imaju više izgleda da dobiju srčani ili moždani udar od onih koji svaki dan imaju ustaljeno radno vreme, pokazalo je jedno naučni istraživanje.  

Analiza u kojoj je učestvovalo više od dva miliona ispitanika pokazala je da rad  u smenama uveliko remeti životni bioritam pojedinca i ima razne loše uticaje na njegov životni stil. Naučnici se slažu da bi manji broj noćnih smena pridoneo smanjenju obolevanja od raznih bolesti.

Tim naučnika iz Kanade i Norveške obradio je rezultate 34 istraživanja. Od ukupno preko 17.000 slučajeva raznih koronarnih bolesti, među kojima je i srčani udar, 6.500 infarkta miokarda i oko 1.850 moždanih udara dogodi se zbog nedovoljno kiseonika u mozgu, a istraživanja su pokazala da su ovi slučajevi češći kod osoba koje rade u smenama. Istraživači su u obzir uzeli i društveno-ekonomski status radnika, njihov način ishrane i opšte zdravstveno stanje.

Naučnici smatraju da osobe koje rade u smjenama imaju više problema s kvalitetom sna, kao i neredovnom i lošom ishranom, nemaju precizno definisano vreme za odmor i njihov nervni sistem je neprestano aktivan, što se može odraziti na povećani nivo holesterola u krvi ili gojaznost.

Članak se nastavlja posle reklama

Smatra se i da zaposleni koji rade u smenama mogu imati problema s apetitom i probavom, s obzirom na to da im je bioritam iz dana u dan neuravnotežen, a neki među njima posežu za lekovima za spavanje ili smirenje, što može uticati na njihovo ponašanje, na veću mogućnost nesreća na radu, a samim tim imati uopšte negativan uticaj na zdravstveno stanje.

Tagovi: