Smanjite nivo šećera u krvi adekvatnom ishranom

by | oktobar 23, 2013

Ono što jedete – i kada jedete – može da utiče na nivo šećera u krvi. Ovi saveti vezani za ishranu, pored saveta lekara, mogu da pomognu da se nivo šećera u krvi zadrži pod kontrolom.

dijabetes1

Uvodite jednu po jednu promenu

Kada provedete ceo život u stvaranju navika koje se tiču jela, ne možete da ih promenite preko noći„, kaže Di Sendkvist sa Akademije za nutricionizam i dijetetiku. Umesto toga, Sendkvist predlaže da se počne sa jednom promenom.

Ne preskačite obroke

Članak se nastavlja posle reklama

Da biste imali kontrolu nad nivoom šećera u krvi, potrudite se da vam razmak između dva obroka bude od četiri do šest sati. Obrok u isto vreme svakog dana takođe pomaže u kontroli nivoa šećera u krvi.

Rasporedite unos ugljenih hidrata jednako tokom celog dana

Preskakanje obroka nije pametno ako imate dijabetes. Ovo važi čak i ako planirate da idete na zabavu ili neki događaj. Ne preskačite obroke da biste „sačuvali“ kalorije za kasnije. Kada stignete na zabavu, potrudite se da jedete istu količinu ugljenih hidrata kao inače. Lepo je častiti sebe, samo nemojte preterivati.

Članak se nastavlja posle reklama

Ugljeni hidrati: Smanjite veličinu porcije

Nema potrebe da u potpunosti eliminišete ugljene hidrate kao što su hleb, pasta, krompir i pirinač. Obratite pažnju na to koliko jedete. Da bi vam nivo energije bio stabilan, verovatno je potrebno samo da jedete malo manje. Umesto standardne veličine porcije, pokušajte da je smanjite na dve trećine. Uradite to kod svakog obroka i užine. Pokušajte da smanjite količinu ugljenih hidrata u periodu od nekoliko nedelja. Možda ćete primetiti da vam je nivo šećera u krvi niži, a možda ćete i izgubiti par kilograma.

Članak se nastavlja posle reklama

dijabetes2

Balansirajte ono što servirate na tanjir

Brojanje ugljenih hidrata i kalorija ili izračunavanje glikemijskog indeksa hrane može da bude veoma komplikovano! Evo jednostavnog trika koji vam može pomoći da počnete da se bolje hranite. „Metod tanjira“ vam pomaže da unosite odgovarajuće kombinacije i količine hrane iz različitih grupa – ugljenih hidrata, proteina i zdravih masti. Unos odgovarajuće kombinacije može da pomogne u kontrolu krvnog pritiska i nivoa energije.

Evo kako to funkcioniše:

  • Počnite sa tanjirom prečnika 23 do 25 cm.
  • Napunite ½ tanjira povrćem bez skroba kao što je salata, zeleno povrće, brokoli, boranija ili cvekla.
  • Napunite ¼ tanjira proteinskom hranom: malomasnim mesom, ribom, tofuom, jajima, sirom ili piletinom.
  • Napunite ¼ tanjira hranom bogatom skrobok kao što je hleb,pirinač, krompir ili pasta.
  • Sa strane stavite porciju voća. Takođe popijte šolju nemasnog ili malomasnog mleka, malomasnog jogurta ili pojedite kajzericu.

Ovo funkcioniše i ako želite da smanjite veličinu porcija i služi da vam pomogne da zapamtite da čak i ako jedete manje, polovina onoga što jedete treba da bude povrće. O mesu i hrani bogatoj skrobom mislite kao o dodacima jelu.

Članak se nastavlja posle reklama

Podesite ishranu

Postepeno možete da počnete da uvodite i druge zdrave promene nakon što ste usvojili ove. Na primer, polako prilagodite ishranu tako da se okrenete zdravijem izboru hrane.

Umesto pire krompira sa puterom i sosom, pokušajte da jedete običan kuvani krompir sa malo mladog sira. Ili jedite ribu ili piletinu sa manje masti umesto punomasnog crvenog mesa.

Vođenje računa o onome što jedete je jedna stana života sa dijabetesom. Slušajte savete lekara kako biste kontrolisali nivo šećera u krvi.

Izvor: WEBMD

Članak se nastavlja posle reklama

Tagovi: