Spavanje popodne – luksuz ili lenjost? U stvari je mnogo korisnije nego što mislite
SPAVANJE popodne mnogi smatraju luksuzom, a često i znakom enosti. No, pre nego što osetite krivicu zbog spavanja u popodnevnim satima, trebali biste da znate koliko je „brzinska dremka“ zapravo korisna.
Više istraživanja pokazalo je kako kratko spavanje može povećati koncentraciju i produktivnost, a velike firme poput Gugla i Epla to prepoznaju i svojim zaposlenima dopuštaju vreme za kratak počinak.
A kako da pre spavanja skinete kilograme…pogledajte na ovoj stranici – Čaša zlatnog mleka pred spavanje izlečiće sve tegobe i skinuti kilograme
Isto tako, istraživanje u Coloradu pokazalo je da su deca koja nisu spavala popodne pokazivala manje radosti i interesa, a imali su i više problema s rešavanjem zadataka. Naučnici sa berklija uočili su pak da sat vremena spavanja povećava sposobnost učenja i pamćenje. „Kratki san svojevrsni je ‘reset’ sastava“
Na koliko minuta vi dremnete? Pogledajte na sledećoj strani koliko minuta bi vam prijalo…
10 do 20 minuta
Stručnjaci tvrde da je „Power nap“ od 10 do 20 minuta najbolji za osvežavanje uma i brzinsko povećanje energije i burnosti. Taj kratki san nije dubok kao duže spavanje pa omogućuje vrlo brzo ustajanje.
Sigurno i vi volite da popijete čašu vina, ako je tako, morate da pročitate i…Svako veče pred spavanje popijem čašu vina i ispostavilo se da radim pravu stvar!
30 minuta
Neke studije pokazuju kako spavanje od 30 minuta može, pre pozitivnih učinaka, prouzrokovati i 30-minutno stanje poput mamurluka.
Ali ako volite da oči sklopite i na malo duže… pročitajte na sledećoj strani da li je to poželjno za vas…
60 minuta
Kako je telo ušlo u najdublju fazu sna, spavanje od sat vremena takođe može prouzrokovati kratko stanje nalik mamurluku, no s druge strane 60-minutno spavanje može znatno poboljšati memoriju.
Ovo svakoga zanima…20 misli koje ženama prođu kroz glavu pred spavanje – jesmo li u pravu?
90 minuta
90-minuti san preporučuje se onima koji nemaju dovoljno sna noću, no više istraživanja potvrdilo je kako može pozitivno uticati na kreativnost i emocionalno pamćenje.