Vodič kroz prirodne i veštačke zaslađivače

by | oktobar 9, 2012

Izbor zaslađivača nikada nije bio bogatiji. Donosimo vam najvažnije, i vrlo korisne informacije koje bi trebalo da znate o sedam najčešćih zaslađivača.

1. Šećer je prirodna materija u granulama koja se dobija destilacijom iz šećerne trske ili šećerne repe. Smeđi šećer potiče iz istih izvora ali dobija boju od ostatka ili dodavanja melase.

Gde ćete ga naći: u pekarskim proizvodima, cerealijama, sladoledu i flaširanim sosevima.

Šta treba znati: jedna kafena kašičica ima samo 16 kalorija. Trudite se da konzumirate šećer na skoro pun stomak, jer će to pomoći da se stabilizuje šećer u krvi, s obzirom da individualan unos slatkiša može da izazove nagli skok šećera u krvi, a zatim pad – što dovodi do osećaja umora i još veće gladi. Isto tako, operite zube nakon konzumiranja šećera, jer on uvećava rizik od bolesti zuba.

Članak se nastavlja posle reklama

2. Tečna agava je sladak ekstrakt agave, biljke bogate sokovima (od koje se dobija i tekila).

Gde ćete je naći: u flašicama, u prodavnicama zdrave hrane.

Šta treba znati: agava ne povećava nivo glukoze u krvi tako brzo kao kristal šećer. Osim toga, slađi je za oko 25 odsto. Dodajte je u čaj ili kafu, ili, s obzirom da agava ima ukus meda, probajte je sa jogurtom.

Članak se nastavlja posle reklama

3. Stevija je potpuno prirodan, nekalorični zaslađivač koji se dobija iz lista biljke stevija.

Gde ćete je naći: u šejkovima bogatim proteinima i gaziranim napicima; takođe se prodaje kao dijetalni zaslađivač.

Članak se nastavlja posle reklama

Šta treba znati: steviju možete da koristite pri pečenju, ali najbolji efekat daje pri srednjim temperaturama. Iako je američka Agencija za hranu i lekove odobrila ovu grupu zaslađivača kao bezbednu, koristite steviju umereno. Posavetujte se sa lekarom ako ste trudni.

4. Visokofruktozni kukuruzni sirup je izuzetno slatka tečnost koja se dobija iz kukuruznog skroba.

Gde ćete ga naći: skoro svuda, uključujući prerađenu hranu, pekarske proizvode i dodatke hrani i začine.

Šta treba znati: studije pokazuju da, slično kristal šećeru, visokofruktozni kukuruzni sirup može da izazove prejedanje, zato što sprečava organizam da u potpunosti oslobodi hormone koji vam govore da ste siti (pa onda pojedete celu kutiju keksa).

Članak se nastavlja posle reklama

5. Saharin je nekalorično sintetičko jedinjenje bezbedno za dijabetičare koje sadrži natrijum, vodonik i kiseonik.

Gde ćete ga naći: u popularnom dijetalnom napitku Tab, zubnoj pasti i nekim lekovima.

Šta treba znati: ova zamena za šećer, koja je u upotrebi od 1879. godine, 300 puta je slađa od šećera i zadržava te karakteristike i na visokim temperaturama, tako da je dobra za čaj ili kafu. Međutim, može da ostavi metalni ukus u ustima. Isto tako, možete se toliko navići na jako sladak ukus saharina da počnete da osećate potrebu za slatkišima. Iako se saharin povezuje sa karcinomom bešike kod pacova, stručnjaci nisu pronašli konkretne dokaze o vezi sa karcinomom kod ljudi.

6. Aspartam je još jedna sintetička nekalorična opcija za dijabetičare.

Gde ćete ga naći: u dijetalnim napicima i žvakaćim gumama bez šećera.

Članak se nastavlja posle reklama

Šta treba znati: dvesta puta slađi od šećera, aspartam ima blag ukus koji se slaže sa zrnastim voćem ili cerealijama. Rastvara se pri zagrevanju tako da ga ne koristite pri pečenju. Neki ljudi dobiju glavobolju od aspartama, ali uprkos stalnim spekulacijama, nije utvrđena konkretna veza između ovog zaslađivača i bolesti kao što je Alchajmerova bolest.

7. Sukraloza je hemijski dobijen šećer koji nema kalorija.

Gde ćete je naći: u cerealijama, pekarskim proizvodima, gaziranim napicima i smrznutim desertima.

Šta treba znati: telo ne prepoznaje ovaj nekalorični zaslađivač kao ugljeni hidrat. Oko 600 puta slađi od šećera, zadržava karakteristike na visokim temperaturama. Međutim, kod nekih osoba može da izazove stomačne probleme.

Tagovi: