I oni otkrivaju godine: 8 saveta stručnjaka za lepe i zdrave zube bez protetike
Osim ruku i vrata, zubi otkrivaju naše godine nemilosrdno. Zato su ovde prikupljeni najbolji saveti stručnjaka za zdrave i lepe zube
Kada razmišljate o nezi protiv starenja, da li automatski mislite na kreme protiv bora? Ok, činjenica je da nabori na koži i njena opuštenost mogu da kažu mnogo o našem uzrastu. Ali postoji još nešto što svakom posmatraču odmah govori o našim stvarnim godinama – zubi! Zato vam otkrivamo najbolje antiage savete za blistav, zdrav osmeh.
Kako zubi otkrivaju godine?
Vremenom zubi gube sjaj, a oko 40. godine sve češće se javljaju problemi sa desnima koji narušavaju ukupan estetski izgled. Ovakav razvoj događaja je potpuno prirodan – ali, na sreću, nije neizbežan, jer anti-aging za zube nije nimalo težak!
Saveti stručnjaka za lepe i zdrave zube
Povlačenje desni
Kako starite, karijes igra manje važnu ulogu od rizika od parodontitisa, upale parodoncijuma uzrokovane bakterijama u ustima. One se talože kao plak na zubima. Zubi zbog toga žute, a onda i desni počnu da se povlače. Postaju plavkaste, a vrat zuba postaje vidljiv.
Savet: Temeljno operite zube ujutru i (definitivno!) uveče pre spavanja, isperite ih antibakterijskom vodicom za ispiranje usta. Posećujte svog stomatologa redovno jer parodentoza počinje bezbolno i može se pogoršati i proširiti neprimećeno. Takođe, molim vas, nemojte pušiti! Ovo može dovesti do kalcifikacije plaka, što rezultira kamenim kamencem – idealnom igralištem za bakterije.
Naučite pravilnu tehniku pranja zuba
Što smo stariji, to se meko tkivo više povlači i otkriva osetljive vratove naših zuba. Pogrešna tehnika pranja (tehnika rotacije), kojoj su nas učili u detinjstvu, čini parodontopatiju još verovatnijom: kružnim pokretom četkice ne uklanjaju bakterije i plak, već guraju desni ka ivici.
Savet: Bacite pretvrdu četkicu za zube i uložite u mekšu! Takođe je važno čistiti bez pritiska – idealno koristeći tehniku pometanja. Da biste to uradili, postavite četkicu za zube pod blagim uglom, na prelazu od desni do zuba, i praktično obrišite naslage.
Žvaćite žvake
Kada ste mladi, to znate samo iz druge ruke, ali kada ste pod stresom ili najkasnije u menopauzi, suva postaju usta. Ako se proizvodi manje pljuvačke, to ne samo da otežava govor, već dugoročno može izbaciti iz ravnoteže celokupnu oralnu floru. Ovo olakšava patogenima da napadaju desni i gleđ.
Savet: Pijte puno tečnosti da navlažite usta i žvaćete žvaku. Ovo stimuliše protok pljuvačke, koja ispira bakterije i kiselinu iz usta, čime se održava belina i zdravlje zuba. Anti-aging za vaše zube nikada nije bilo lakši!
Pravilna ishrana takođe može imati efekat protiv starenja zuba
Nedostatak hranljivih materija, posebno minerala kalcijuma, može dovesti do toga da zubi vremenom postanu krhki i lomljiviji.
Savet: Obavezno jedite ishranu bogatu kalcijumom da biste ojačali zube – i kosti. Kalcijum se uglavnom nalazi u siru, ali i u susamu, orasima i kvascu. U suštini, dobro je da u svoju ishranu uvrstite što prirodniju hranu, kao što su sirovo povrće, voće i hleb od celog zrna.
Manje slatkiša
Gumi medvedići, čokolada i drugi slatkiši se pretvaraju u kiselinu nakon konzumiranja, kao i voćni sokovi, voće kao što su kivi ili jabuke i vino. Kiseline napadaju minerale u zubnoj gleđi i mogu ih oštetiti.
Savet: Bolje je jesti manje slatkiša i štedljivo koristiti kiselu hranu. Ako ne možete da si pomognete, koristite takozvane „regeneratore za zube“ iz apoteke. Proizvodi sadrže remineralizirajuće supstance slične zubnoj gleđi i utrljavaju se na površinu zuba pamučnim štapićem. Na ovaj način kiselina jednostavno klizi sa zuba, ne oštećuje ga.
Fluorid kao anti-aging za zube
Zubnoj gleđi je potreban fluor da bi bila otporna na kiseline. Bez netaknutog zaštitnog sloja, zubna gleđ bi se promenila u boji i, što je još gore, dugoročno bi propala. A kada jednom nestane, dentin osetljiv na bol ostaje nezaštićen
Savet: Pored pranja sa formulama koje sadrže fluor, trebalo bi da jednom nedeljno nanesete gel sa fluorom na zube i pustite da deluje bez ispiranja.
Profesionalno izbeljivanje zuba
Vremenom, zubi prirodno postaju žuti. To je zato što se šupljina zubne pulpe (pulpa), koja je okružena dentinom i zubnom gleđom, smanjuje. Shodno tome, rastojanje između pulpe i površine zuba se povećava. I na kraju, ali ne i najmanje važno, godine habanja zuba – baš kao i redovna konzumacija crvenog vina ili kafe koja je obezbojena – dugoročno dovodi do promene boje zubne gleđi.
Savet: Nažalost, to ne možete sprečiti, ali možete sakriti. Međutim, nemojte se oslanjati na trake za izbeljivanje ili recepte za izbeljivanje iz apoteke. Ako želite da izbegnete nemarno oštećenje zubne gleđi i sivljenje zuba, zube treba da izbeljuje samo stomatolog.
Koristite pravu boju ruža
Pravi ruž takođe može pomoći da vaši zubi izgledaju belje. Plavi crveni i ružičasti tonovi čine da zubi izgledaju manje žuto. Međutim, treba izbegavati tople crvene tonove koji imaju žućkasti podton ili su narandžasti, jer vizuelno ističu promenu boje zuba.