Šta usne otkrivaju o vašem zdravlju?
Promene na usnama nisu samo estetske. Promene na usnama mnogo otkriti o stanju našeg zdravlja i tela. Šta to usne otkrivaju o zdravlju?
Ništa lepše i ženstvenije od hidriranih, crvenih usana. Ali, šta kada usne promene boju? Ili postanu iznenada suve, bolne i ispucale? A da li vam se nekada dogodilo da usne oteknu? O, da, baš kao i kosa, nokti, koža – usne su dobar marker našeg zdravstvenog stanja.
Zašto se javljaju promene na usnama?
Baš poput noktiju ili ruku, usne su jedan od prvih indikatora da nešto u okolini ili u nama nije u redu. Promene na usnama, bilo da je u pitanju tekstura ili boja, javljaju se iz najrazličitijih razloga. Hormonske promene mogu izazvati zatamnjenje usana tokom trudnoće, menstruacije ili menopauze. Anemija zbog nedostatka gvožđa može izazvati blede i potamnele usne. Alergijske reakcije na određenu hranu, lekove ili kozmetiku mogu izazvati otečene i obezbojene usne. Neki ljudi mogu biti predisponirani na tamnjenje usana zbog genetskih faktora.
Šta god da je izazvalo promene na usnama, jedno je sigurno: one su značajan indikator našeg zdravstvenog stanja.
Šta usne otkrivaju o našem zdravlju?
Vreme je da naučimo signale koje nam usne šalju.
Ispucale usne: nedostatak vode
Ispucale usne? Za promene na usnama nisu uvek krivi vetar i vreme. Ispucale usne su često znak opšte dehidracije. Stoga, vodite računa da pijete dovoljno vode svaki dan. Ispucale usne takođe mogu ukazivati na upalne bolesti kože kao što je neurodermatitis. Zato, ako se u usnama pojavi osećaj peckanja ili napetosti, vreme je za pregled kod dermatologa.
Ispucali uglovi usta: nedostatak hranljivih materija
Ukoliko vam se često javlja peckanje i pucanje uglova usana, vreme je da proverite svoju ishranu. Ispucali uglovi usta često su izraz nedostatka hranljivih materija. Uravnotežena ishrana zasnovana na puno svežeg voća i povrća snabdeva telo vitaminima i mikroelementima. Ukoliko regulišete ishranu, verovatno ćete shvatiti da su vam se i usne oporavile. Međutim, ako se problem nastavi, savetuje se poseta dermatologu: može doći do gljivične infekcije.
Plavkaste usne: nedostatak kiseonika
Ako je napolju hladno ili ste pojeli slatkiš jarkih boja, plave usne su bezopasne. Međutim, trebalo bi da se obratite porodičnom lekaru ako se promena boje usana često javlja. Najčešći uzrok tome je nedostatak kiseonika (u najgorem slučaju zbog problema sa plućima ili srcem), ali je moguć i poremećaj cirkulacije ili trovanje.
Otečene usne: znaci alergije
Ukoliko iznenada osetite da vam otiče deo ili cele usne, znajte – najverovatnije imate prilično snažnu alergijsku reakciju. U ovom slučaju treba uraditi alergijski test, posebno ako su otečene usne praćene pečenjem i svrabom u ustima. Ako imate prateće simptome kao što je kratak dah, svakako treba da pozovete lekara.
Blede usne: nedostatak gvožđa
Primetno blede usne često su znak nedostatka gvožđa. Test krvi će vam dati jasnu sliku – možda ćete morati da uzimate dodatke ishrani. Kao preventivnu meru, u svoju ishranu uključite izvore gvožđa kao što su nemasno meso, proizvodi od celog zrna i mahunarke.
Plikovi: herpes infekcija
U retkim slučajevima oni su uzrokovani netolerancijom na lekove, ali obično ovakve promene na usnama znače jedno: herpes! Simptomi herpesa mogu se pojaviti iznova i iznova ako je virus u stanju mirovanja – obično u stresnim situacijama ili kada ste prehlađeni. Šta sada pomaže: prikrivanje lekovitih flastera i masti sa aktivnim sastojkom aciklovir iz apoteke.