Vežbanje tokom menstrualnog ciklusa: da ili ne?
Vežbanje tokom menstrualnog ciklusa: da ili ne? Evo šta kažu stručnjaci!
Bol u krstima i stomaku, bezvoljnost, umor, tromost, nadimanje i oticanje… Sve su ovo simptomi menstrualnog ciklusa. A tada, najčešće samo želimo da se sklupčamo i da spavamo.
Iako nam možda nikada ne bi ni palo na pamet da vežbamo dok su „oni dani“, zapravo, stručnjaci kažu da nam fizička aktivnost samo može pomoći.
Prema doktorima, menstrualni ciklus predstavlja kompleksni period s hormonske tačke gledišta. Tada, i progesteron i estrogen se nalaze u malim količinama, pa zbog toga, žene osećaju pad energije i umor.
Izbegavanje fizičke aktivnosti zarad čuvanja energije nam u ovom periodu neće pomoći da se osećamo bolje. A evo i zašto.
Vežbanje tokom menstrualnog ciklusa: Benefiti
Ublažavanje PMS simptoma
Vežbanjem umanjujemo simptome umora i promene raspoloženja koji su tipični predmenstrualni pokazatelji.
Podiže nivo endorfina
Fizička aktivnost poboljšava lučenje hormona sreće i pomaže nam da osećamo bolje. Isto tako, endorfin je poznat kao prirodni lek protiv bolova, pa može da pomogne i kod ublažavanja grčeva i bolova.
Pročitajte i… Šta jesti u svakoj fazi menstrualnog ciklusa
Najbolje vežbe tokom menstrualnog ciklusa
View this post on Instagram
Prvi dan menstruacije uglavnom je i najneprijatniji. Tada, savet je da se fokurisate na lagane pokrete i vežbe.
Stručnjaci savetuju laganu šetnju, aerobik ili pak jogu. S druge strane, izbegavajte treninge visokog inteziteta, dizanje tegova, jake kardio vežbe i sl.
Pročitajte i… Prepoznajte abnormalnosti menstrualnog ciklusa
View this post on Instagram
Zaključak je da fizička aktivnost ima brojne benefite po naše zdravlje, čak i kada su u pitanju „oni dani“. Stoga, slobodno se posvetite svom zdravlju i u ovom periodu i primetićete promene nabolje!