Vežbanje u trudnoći nije zabranjeno
Autor: Milan Zarić MSc
Master profesor sporta i fizičkog vaspitanja
www.licnitrener.com
Fizička aktivnost trudnica se podrazumeva, poželjno je da vežbaju u trudnoći. Veoma je važno da trudnica zna koje vežbe sme da izvodi i šta podrazumeva rizična trudnoća.
U Srbiji se svakodnevno povećava broj ženske populacije koja odlazi na neki vid rekreacije, to je u svakom slučaju za pohvalu i jedna od dobrih stvari koje nam dolaze sa zapada. Da li je to zbog trenda i mode koju nam nameću svetske zvezde putem društvenih mreža ili želja za zdravim životom i lepim telom sada nije pitanje.
foto: freedigitalphoros.net, by patrisyu
Činjenica je da imamo više trudnica koje su pre trudnoće vodile računa o svom telu i sada one postavljaju pitanje kako dalje, da li mogu da nastave sa vežbanjem?
Drugo stanje to je dobar naziv za trudnoću i pravi termin kojim svi fitnes treneri treba da se rukovode kada planiraju i programiraju trenažni proces osoba u trudnoći.
Generalno, kada me pitaju da li treba da vežbam pošto sam trudna, moj odgovor je „DA, ali“, e to „ali“ nam u ovom slučaju znači dosta i pravi razliku između „redovnog stanja“ i „drugog stanja“.
Pre početka vežbanja u trudnoći lekar koji vodi trudnoću, treba da da odobrenje. Ukoliko je rizična trudnoća, treninga nažalost, neće biti. U svim drugim slučajevima [inlinetweet prefix=““ tweeter=““ suffix=““]dozirana fizička aktivnost ima pozitivan efekat u trudnoći[/inlinetweet].
Kao kod svakog početka vežbanja i u ovom slučaju moramo postaviti određene ciljeve, a to su u ovom slučaju:
1. Ojačati lumbalni deo leđa kao i zadnju ložu te mišiće sedalne regije. Razlog za to je učestala upala išijadikusa kod trudnica, najčešće zbog slabih pomenutih mišića ali i zbog lošeg držanja i uvećane mase tela;
2. Povećati aerobne karakteristike, kako bi se postigla bolja iskorišćenost kiseonika što donosi i više energije bebi ali i mami;
3. Održati masu tela u normalnim okvirima. Naravno da ćete se u toku trudnoće žena ugojiti, ali za svaku osobu postiji određeni broj kilograma koji je prihvatljiv i sve preko toga je nepotrebno;
4. Nakon trudnoće, što pre se vratiti na svoje standardne mere. Mislim da je ženama u trudnoći ovo jedan od glavnih motiva zašto vežbaju kada su u drugom stanju.
I ne zaboravite buduće mame, trudnoća ne znači pauzu u vežbanju. Vidimo se na treningu.