Da li dobijate dovoljno vitamina D tokom leta?
Kada tmurne zimske noći pređu u svetlo proleće i leto, da li zaista treba da razmišljamo o vitaminu D? Prikladno nazvan „sunčev vitamin“ preporučuje se svima tokom zime, jer se ne izlažemo suncu ali treba da uzimate vitamin D leti? Otkrijte zašto je unos dovoljno vitamina D toliko važan i zašto nekima od nas možda nedostaje čak i tokom letnjih meseci.
Takođe poznat kao holekalciferol, vitamin D je vitamin rastvorljiv u mastima koji je našem telu potreban da bi apsorbovao i da bi iskoristio fosfor i kalcijum u telu. Oba ova minerala su neophodna za održavanje jakih, zdravih kostiju i zuba, kao i za podršku drugim procesima u telu kao što su funkcija srca i mišića.
Vitamin D je takođe važan za:
- Podršku imunološkom sistemu
- Pravilnu funkciju mišića
Znaci da nam nedostaje vitamin D
Nedostatak vitamina D kod dece može dovesti do rahitisa, dok su odrasli izloženi riziku od oboljenja kostiju kao što je osteomalacija.
Simptomi nedostatka vitamina D uključuju:
- Bolove u zglobovima i kostima
- Probleme sa rastom
- Zatvor
- Bolesti desni
Da li treba da uzimamo vitamin D leti?
Uprkos uvreženom mišljenju, velika većina nas bi trebalo da koristi suplemente ovog vitamina tokom cele godine. Naime, statistike pokazuju da oko 25% odrasih osoba pati od nedostatka vitamina D u organizmu.
Dobri izvori vitamina D su retki i ne možemo uvek da budemo sigurni da smo ga uneli u dovoljnim količinama putem hrane. Važno je zapamiti da 90% ovog vitamina dobijamo preko sunca, a samo 10% putem ishrane.
Ko bi posebno trebalo da uzima suplemente vitamina D tokom cele godine?
Nekim pojedincima se posebno preporučuju suplementi, a tu spadaju:
- Vegani/vegeterijanci: jer najviše vitamina D dobijamo od namirnica životnjskog porekla
- Trudnice- kako bi se beba pravilno razvijala u stomaku
- Bebe i deca- kako bi se pravilno razvili i rasli
- Osobe koje provode dosta vremena unutra- jer ne dobijaju adekvatne količine sunčeve svetlosti
Da li treba da uzimamo vitamin D leti?
Odgovor na ovo pitanje zavisi od našeg načina života. Ako provodite dovoljno vremena napolju, verovatno vam ne trebaju suplementi. Isto važi i za osobe koje konzumiraju namirnice bogate vitaminom D (crveno meso, jaja, masna riba, mleko kao i cerealije).
Međutim, kao što smo već napomenuli, našem telu je neophodna dnevna doza vitamina D. Prema istraživanjima, odraslim osobama je potrebno oko 10 mikrograma odnosno 400 I.U. vitamina D na dnevnom nivou.
Vrlo je lako da prođe dan, a da ne budemo izloženi sunčevom svetlošću ili da ne unosimo namirnice bogate ovim vitaminom. Stoga se preporučuju suplementi.
Ova kombinacija vitamina D3 u visokoj dozi i vitamina K2 kao MK-7 (biološki raspoloživi oblik vitamina K2) podržava:
✔ zdrave kosti i zglobove
✔ zdrav imunološki sistem
✔ zdrave mišiće
✔ kardiovaskularno zdravlje
Hrana bogata vitaminom D
Iako deluje zeznuto, naročito ako ste na restriktivnom režimu iskrane (veganstvo), svako može da dobije ovaj vitamin iz hrane. Namirnice koje ga najviše imaju su: meso, jetra, riba i morski plodovi (tuna, ostrige, sardine, skuša, haringa), jaja, sir, kravlje mleko, jogurt, margarin, tofu, mleko od soje i badema, sok od pomorandže, pečurke.
Vitamin D se preporučuje većini osoba tokom jeseni i zime, kao i osobama koje imaju rizik od njegovog nedostatka- stariji od 65 kao i vegani odnosno vegeterijanci.
Vitamin D leti i nedostatak
Iako zvuči neverovatno, i te kako je moguće da tokom leta razvijemo nedostatak ovog vitamina u telu. Mnogo je razloga za to, a neki od njih su.
- Korišćenje SPF stalno- potrebno je napraviti pauzu kako bi telo dobilo vitamina D. Oko 20 minuta izlaganja suncu dnevno bez zaštite je sasvim u redu!
- Pokrivanje- sunčeva svetlost mora da dođe u dodir sa kožom, što znači da je potrebno da ne bude pokrivena.
Za većinu ljudi, sasvim je bezbedno da konzumiraju suplemente vitamina D tokom cele godine. Ipak, ukoliko koristite još neke lekove ili imate neka oboljenja, savet je da se konsultujete sa lekarom!