Vožnja bicikla u trudnoći: Da ili ne? Evo šta kaže nauka
Da li se vožnja bicikla u trudnoći preporučuje ili ne, pokušavamo da otkrijemo u nastavku.
Činjenica jeste da doktori savetuju da, tokom trudnoće, žene budu što aktivnije. Pored toga što time sprečavaju nagomilavanje viška kilograma, aktivne trudnice su i zdravije i spremnije na sam porođaj.
Bilo da se odlučite na plivanje, pilates, trčanje ili vožnju bicikla, pre ovakvih aktivnosti, važno je porazgovarati sa izabranim lekarom. Svetska zdravstvena organizacija svakako preporučuje vežbanje, ali uz oprez.
Pročitajte i… Trudnoća i joga
Ne postoji definitivni odgovor je li vožnja bicikla tokom drugog stanja dobra ili nije. Važno je u ovom slučaju izabrati slab intezitet vožnje, u zavisnosti od celokupnog zdravlja, rizičnosti trudnoće i meseca trudnoće. Ukoliko želite da vozite bicikl, pre toga, pročitajte ove savete.
Vožnja bicikla u trudnoći
- Pričajte na ovu temu s svojim lekarom. Odluka o tome da li smete ili ne smete da vozite bicikl bazira se na mnogo faktora, a koliko ste bili aktivni pre trudnoće te kakvo je vaše zdravstveno stanje samo su neki od njih.
- Slušajte svoje telo. U vama raste ljudsko biće i vaše telo radi ogroman posao. Telo će vam reći kada stanete.
- Tokom prvog trimestra telo posebno naporno radi i u ovom periodu važno je da što više odmarate. Moguće je da ćete biti i pospaniji nego inače. Izbegavajte duge vožnje bicikla.
- Ponekad, fizička aktivnost može da pogorša simptome trudnoće, kao što je mučnina. Razmislite i o tome.
- Budite posebno oprezni kada stomk krene da vam raste jer možete lako izgubiti balans i povrediti se.
- U nekim slučajevima, trudnice osećaju i gubitak daha, zbog promene u samom telu. I u ovom slučaju, važi pravilo da osluškujete šta vam telo poručuje i da poslušate.
- Ukoliko vas tokom trudnoće bole leđa, kukovi ili rebra, izbegavajte vožnju bicikla. U ovom slučaju radije šetajte.
- Kada god osetite nelagodu, napravite pauzu. Nemojte se forsirati.