Ajurveda: Izlečite uzrok bolesti ishranom
U poslednje vreme puno se govori o lečenju posledica koje primenjuje savremena medicina, a retko ko se osvrće na sam uzrok bolesti. Ukoliko ste i sami svesni da pre svega treba lečiti uzrok, posegnite za starom indijskom medicinom – ajurvedom.
Ajurveda u prevodu znači život i znanje, a zasniva se na prirodnom i svetom načinu življenja. Dobro je poznato da indijska medicina posmatra zdravlje i život pojedinca kroz duh, telo i um.
Ajurveda nije religija, kao što neki pogrešno misle. Ajurveda je tradicionalni indijski sistem medicine koji se zasniva na ideji balansa duha i tela, uz korišćenje ajurvedskih dijeta, konzumiranje pretežno biljaka, i uz jogijsko disanje.
Vremenom, ajurveda je našla svoj put do zapadnog sveta, ali je veoma važno da znate gde je nastala, ako želite zaista da je shvatite na pravi način. A nastala je u Indiji pre oko pet do šest hiljada godina.
Tri doše
Ključna komponenta ajurvedske medicine jeste prisustvo tri doše: vata, pitta i kapha, koje predstavljaju deo svih nas, a simbolizuju različitu kombinaciju elemenata iz prirode. Sve tri celine moraju biti u ravnoteži da bi čovek bio zdrav i osećao se potpuno.
Doše se nalaze svuda u telu, ali svaka je dominantna u određenom delu: kapha u gornjem delu tela, pitta u srednjem delu, a vata je donji deo tela, od pupka nadole.
Njihova dominacija ogleda se i u određenom životnom dobu, pa je tako mladost vezana za kapha došu, sredovečnost za pitta došu, a starost za vata došu. Takođe, ove tri doše smenjuju se i u toku dana i noći.
Preduslov zdravog života – ishrana
Ono što je najznačajnije po ajurvedi da bi se dostigao balans duha i tela jeste pravilna ishrana. Ona je preduslov za zdrav život.
Pravilan izbor i kombinacija namirnica dovodi do stvaranja dovoljno energije koja je potrebna za telo, duh i dušu. Po ajurvedskoj medicini, hrana je lek koji dovodi do toga da život bude u ravnoteži.
Ne postoji dobra ili loša hrana prema ajurvedi, već način ishrane i izbor namirnica za jednu osobu mogu biti korisne, dok na drugu osobu mogu imati negativan uticaj. Zaboravite na pravila unošenja određenog broja ugljenih hidrata, masti i proteina u toku dana, ajurveda ima nova pravila za vas.
Ukus hrane nastaje kombinacijom različitih elemenata, koji kao takav utiče na svaku došu. Što je jači ukus, to je jači i uticaj na došu, a ukoliko se ukusi mešaju, onda im se i uticaj na došu izjednačava.
- Slatko (žitarice, testenine, pirinač, jaja, masti i ulja, mleko, živina, riba, slatko voće) na došu deluje tako što povećava kaphu, a smanjuje vatu i pittu. Deluje tako što hrani, ali i deblja. Čine ga elementi voda i zemlja.
- Kiselo (jogurt, sir, vino, žestina, pivo, voćni sokovi, agrumi, sirće) čine elementi voda i vatra. Deluje tako što povećava kaphu i pittu, smanjuje vatu – povećava apetit, dovodi do pojačane kiseline i podstiče varenje.
- Slano (so, sir, smrznuta hrana, salame, dimljena i polugotova jela, usoljene i marinirane namirnice) povećava kaphu i pittu, a smanjuje vatu. Čine ga zemlja i vatra i naravno da je rezultat kombinacije ovih elemenata – vruće. Slano utiče na gojaznost, povećava žeđ i apetit i vezuje vodu u organizmu.
- Ljuto (beli luk, ren, đumbir, rotkva, paprika, med) povećava vatu i pittu, a smanjuje kaphu i čine ga vatra i vazduh. Ovaj ukus utiče na razgradnju masti u organizmu, podstiče varenje i cirkulaciju, čisti organizam od otrova.
- Gorko (krastavac, praziluk, salata, grejpfrut) čine elementi etar i vazduh, a povećava vatu, dok kaphu i pittu smanjuje. Gorko uklanja umor, reguliše želju za slatkim i apetit.
- Oporo (masline, mahunasto povrće, brokoli, pečurke, tikvice) povećava vatu, a smanjuje kaphu i pittu. Zemlja i vazduh su ovde glavni elementi, a ovaj ukus smanjuje potrebu za hranom, otklanja nadutost i umor.
Preporučujemo: Ishrana po ajurvedi
Pitanje koje treba sebi da postavite pre nego što krenete u istraživanje ove drevne nauke jeste: Kako ajurveda deluje na mene? Ajurveda će vam otkriti kojeg je tipa vaše telo i naučiće vas kako da se hranite na način koji će koristiti vašem organizmu.
Možda će vam delovati čudno da postoje samo tri doše na sedam milijardi ljudi na svetu, ali zapamtite da je ajurveda nešto potpuno lično. Svako ima u sebi različite nivoe doša i na osnovu toga bi trebalo da živi svoj život.
Pronađite vremena za jogu i meditacije i regulišite ishranu na osnovu onih namirnica koje otežavaju vašu dominantnu došu, a povećajte unos onih koje je smiruju. Naravno, neće vam se ništa desiti ako prekršite ovo s vremena na vreme, ali da biste zaista videli rezultate morate se ipak do kraja posvetiti ajurvedi.