Dobro pamćenje uz pomoć ishrane: 9 namirnica za bolji rad mozga
Nije tajna da je za dobro pamćenje potrebno udisati svež vazduh, redovno imati fizičku aktivnost i jesti određene namirnice.
U nastavku šta da uključite u svoju ishranu kako biste obezbedili bolji rad mozga.
Dobro pamćenje uz pomoć ishrane: 9 namirnica za bolji rad mozga
Orašasti plodovi
Za orašaste plodove se ispostavilo da su veoma korisni u ishrani. Sadrže visok procenat vitamina E koji štiti moždane ćelije od oštećenja izazvanih slobodnim radikalima, što usporava njihove procese inhibicije i starenja. Semenke takođe sadrži fosfolipide i sterole – supstance koje bukvalno mogu da produže život, očuvaju mladost i značajno poboljšaju ljudsko zdravlje.
Osim toga, orasi imaju ista svojstva. Seme lana bogato je alfa-linoleinom kiselinom (jednom od omega-3 masnih kiselina). Ova kiselina se koristi za proizvodnju DHA (docosahexaenoic acid), jednog od najvažnijih gradivnih jedinica za mozak, i odgovorna je za rad dela cerebralnog korteksa koji je značajan za obradu čulnih informacija.
Kakao za dobro pamćenje
Kakao prah sadrži flavonoide – posebne antioksidanse koji dobro utiču na deo mozga koji je odgovoran za učenje i pamćenje. Poznati su i po sposobnosti da uspore promene u mozgu vezane za starost, pa je kockica čokolade sa visokim procentom (najmanje 75%) kakao praha vrlo poželjna za svakodnevnu upotrebu. Međutim, važno je da je u pitanju prirodan i sirovi prah, a ne zaslađeni poluproizvod.
Zeleni čaj
Zeleni čaj je jedinstven napitak koji promoviše zdravlje i tela i mozga. Zeleni čaj sadrži katehine, koji su prirodni antioksidansi sa antibakterijskim svojstvima. Oni odbijaju napade slobodnih radikala, što znači da usporavaju starenje organizma i doprinose prevenciji raka i mentalnih bolesti. Ne zaboravite na kofein koji se nalazi u zelenom čaju, koji aktivira moždanu aktivnost i poboljšava pamćenje.
Spanać
Spanać je, kao i svaka zelena, veoma koristan za telo, ali posebno za mozak. Sadrži lutein, beta-karoten, folnu kiselinu i brojne vitamine (posebno vitamin K) – generalno, sve što je neophodno za aktivan rad i zaštitu kognitivnih funkcija, koje uključuju pamćenje i pažnju. Ako vam se ne dopada ukus spanaća, dodajte ga drugim, složenijim jelima: može postati organski sastojak za omlet, testeninu ili umake.
Jaja
Jaja su sjajan izvor proteina koji su jedna od ključnih komponenti ćelijskih membrana i važan učesnik u njenom radu. Proteini su osnova za proizvodnju acetilholina neurotransmitera, koji omogućava nervnim ćelijama da šalju i primamju nervne impulse. Dovoljna dnevna količina proteina je ključ dobrog pamćenja. B vitamini, koji se takođe nalaze u jajima, pomažu u usporavanju promena u moždanim ćelijama povezanim sa starenjem.
Kokos za dobro pamćenje
Na odmoru na egzotičnim ostrvima oslonite se na kokos ─ ne samo ukusan, već i zdrav delikates. Kokosova kaša i kokosovo mleko zasićeni su masnim kiselinama koje pomažu da moždane funkcije ostanu aktivne i štite moždane ćelije od depresije. Uzgred, dijeta zasnovana na povrću sa kokosovim uljem pomoći će vam da brzo smršate.
Avokado
Avokado je doslovno skladište zdrave energije i hranljivih materija, pa se često nalazi među namirnicama svakog zdravog načina života. On sadrži vitamin E, koji pomaže u jačanju pamćenja i smanjuje rizik od Alchajmerove bolesti. Nekoliko važnih komponenti su vitamin K i ftalati, koji zajedno rade na zaštiti cerebralnih sudova od krvnih ugrušaka (prevencija moždanog udara) i poboljšavaju njegove kognitivne funkcije.
Borovnice za dobro pamćenje
Borovnice su neverovatno voće. Sadrži mangan, koji, pre svega, promoviše vid, držeći ga na odgovarajućem nivou. Ali druga važna funkcija borovnica je da stimuliše mozak i poboljšava pamćenje. Zahvaljujući polifenolima, vitaminima C i K i galskoj kiselini, štiti moždane ćelije od stresa i degeneracije. Uzgred, sasvim je moguće dodati i druge „tamne“ bobice borovnicama u smislu zaštite mentalnih sposobnosti – kupina, višanja i višanja.
Jabuke
Jabuke sadrže dosta korisnih vitamina. Nije ni čudo što Britanci imaju poslovicu koja kaže da ako jedete jabuku dnevno, onda nije potreban nikakav lekar. Tačnije, jabuke sadrže antioksidativni flavonoid kvercetin koji nas štiti od gubitka pamćenja i smanjene moždane aktivnosti.