Abortus, DA ili NE? Žene su jasno rekle koja su njihova prava!
Žene u Poljskoj juče su pokrenule Opšti ženski štrajk kako bi sprečile usvajanje izmene zakona o abortusu. U ovoj zemlji je trenutno na snazi jedan od najrestriktivnijih zakona u Evropu iz ove oblasti, a dopune koje se predlažu čine ga još rigoroznijim.
U Poljskoj je prekid trudnoće po važećem zakonu dozvoljen u tri slučaja: ako je ugrožen život fetusa, kada je po život ugroženo zdravlje majke i u slučaju kada je do trudnoće došlo nakon silovanja ili incesta.
Parlament je pre nekoliko dana pokrenuo pitanje izmene, koja bi pobačaj u potpunosti zabranila. Inicijativu je pokrenula koalicija Stop Abortion, grupa građana koja je uspela da za svoju peticiju prikupi 100.000 potpisa.
Ukoliko se dopuna usvoji, svako prekidanje trudnoće biće kriminalni čin, a žena koja abortira dobiće kaznu i do pet godina zatvora. Dopuna će pogoditi i lekare pa će oni koji budu vršili abortuse biti krivično gonjeni. I za njih se predlažu zatvorske kazne.
Veliki broj žena se protivi ovim izmenama. Štrajk je njihov vid borbe, danas nisu otišle na posao i odbijaju da rade bilo koji kućni posao. Kitičari zakona kažu da će ovakve izmene pogoditi i žene koje dožive spontane pobačaje, ali i da će uticati na lekare koji će odbijati i rutinske zahvate na trudnicama zbog straha da ne izazovu prekid trudnoće.
Pročitajte i… “Postali smo zombiji. Žurimo, ne osvrćemo se. Zaboravljamo sebe”
A šta kaže zakon u Srbiji, pogledajte na narednoj strani…
U Poljskoj će se možda uskoro zabraniti abortus, a u našoj zemlji ovaj postupak je dozvoljen do 10. nedelje trudnoće na zahtev trudnice starije od 16 godina. Prekid trudnoće starije od deset nedelja može da se izvrši samo na osnovu medicinskih indikacija ili moralno-pravnih razloga.
Kada je reč o praksi u drugim zemljama, to izgleda ovako. Abortus do 12. nedelje trudnoće zakonski je dozvoljen u Nemačkoj, Estoniji, Austriji, Bugarskoj, Belgiji, Danskoj, Francuskoj, Grčkoj, Mađarskoj, Letoniji, Litvaniji, Češkoj, Rumuniji, Slovačkoj, Sloveniji, Švedskoj, u kojoj je na snazi najliberalniji zakon o abortusu. U ovoj zemlji je on dozvoljen do 12. nedelje, a ako je trudnoća došla do 18. nedelje, pre abortusa mora da se obavi razgovor sa specijalistima.
Pročitajte i… Jedan sitan, ali presudan detalj na licu utiče na to kako vas drugi doživljavaju
Trudnoća može da se prekine i u 22. nedelji trudnoće, isključivo uz posebnu saglasnost stručnjaka. Maloletnim osobama za prekid trudnoće nije potrebna pismena saglasnost roditelja. Abortus pokriva socijalno osiguranje.
[yop_poll id=“318″]
Zapratite nas na Viberu! Učestvujte u kreativnim razgovorima i prvi čitajte najinteresantnije vesti sa portala “Lepota i zdravlje” >>> http://www.viber.com/lepotaizdravlje