Posledice menopauze, kako se prevazilaze
Piše: Dr Brigita Lepeš Bingold, lekar specijalista ginekologije i akušerstva
Nakon nastupanja menopauze, povećava se rizik od nekih stanja na koja svakako treba da se obrati pažnja:
Kardiovaskularna oboljenja
Estrogen štiti ženu od kardiovaskularnih oboljenja i kada njegov nivo opada, ta vrsta zaštite prestaje. Kardiovaskularna oboljenja su vodeći uzrok smrti kako kod muškaraca, tako i kod žena posle menopauze i zato je važno redovno vežbati, održavati odgovarajuću telesnu masu i hraniti se zdravo, a posebno održavati normalan nivo holesterola i krvnog pritiska.
Osteoporoza
Kod osteoporoze, kosti postaju krte i slabe, što vodi povećanju rizika od preloma, posebno kuka, zglobova i kičmenog stuba.
Urinarna inkontinencija
Gubljenjem elastičnosti vagine i uretre može doći do nevoljnog oticanja urina pri naporu – kijanju, kašljanju, trčanju ili podizanju težih predmeta, kao i do češćih urinarnih infekcija. Razgovarajte sa svojim ginekologom o vežbama koje mogu pomoći da se tegobe odlože ili smanje (Kegelove vežbe), kao i laserskim intervencijama koje mogu da uklone ili smanje tegobe, kao i hirurškim intervencijama.
Intimni odnosi
U postmenopauzi česta je suvoća vagine, smanjenje elastičnosti vagine i sledstvena oskudna krvarenja i tegobe pri intimnim odnosima, kao i pad želje za seksualnim odnosima. Kod suvoće vagine mogu pomoći vaginalne hidratantne kreme i lubrikanti bazirani na vodenim rastvorima, dok proizvode sa glicerinom treba izbegavati jer, ukoliko postoji osetljivost, može da dođe do osećaja pečenja i neprijatnosti. Ukoliko sam lubrikant nije dovoljan, može se pokušati sa lokalnim estrogenskim terapijama, ali samo nakon konsultacije sa lekarom.
Gojaznost
Često se u perimenopauzi i postmenopauzi dobije na težini, jer se usporava metabolizam i zato je potrebno paziti na ishranu i vežbati više, da bi se održavala normalna telesna masa.