Šipak: Eliksir mladosti i zdravlja
Plod divlje ruže zaslužio je počasno mesto u fitoterapiji i vekovima je nezaobilazan sastojak mnogih tinktura, čajeva i sirupa za jačanje imuniteta, lečenje prehlade i malokrvnosti.
U supenoj kašičici usitnjenog i osušenog šipka ima 60 mg C vitamina, što je dvostruko više nego u pomorandži i zadovoljava dnevne potrebe odraslog čoveka. Zahvaljujući bogatom sadržaju voćnih kiselina i pektina, odličan je diuretik i laksativ pa se koristi za regulisanje probave i rada bubrega. U narodnoj medicini sinonim je za čuvara večne mladosti, jer je bogat A vitaminom koji blagotvorno
deluje na kožu.
Daje koži vitalnost
Ulje iz semena ove biljke obiluje supstancama koje blagotvorno deluju na kožu, pa se koristi za lečenje opekotina, akni i ožiljaka. Visoka koncentracije A vitamina, obezbeđuje koži elastičnost i zdravlje, dok masne kiseline linoleinska i oleinska održavaju vitalnost ćelijskih membrana i obezbeđuju epidermu optimalnu vlažnost. Divlja ruža sadrži antioksidans flavonid poznat po antivirusnom i antibakterijskom dejstvu, pa se nanošenjem šipkovog ulja na akne sprečava infekcija i podstiče obnavljanje epitela.
Još jedan antioksidans iz ovog ploda – likopen – blagotvorno deluje na kožu, naročito zreliju jer ublažava bore i sprečava delovanje slobodnih radikala koji ubrzavaju starenje.
Ublažava artritis
Voćne kiseline iz šipka usporavaju proizvodnju proteina i enzima koji učestvuju u nastanku upalnih procesa, a podstiču stvaranje kolagena i pomažu obnavljanje hrskavice. Pošto efikasno smiruje upale i ublažava ukočenost i bolove u zglobovima, ova biljka je obavezan dodatak terapiji artritisa.
Snižava holesterol
Naučnici širom Evrope traže načina da iskoriste sve blagodeti koje šipak ima po zdravlje ljudi. Osim što je nezaobilazan sastojak kozmetičkih preparata i lekova za jačanje organizma, naučnici
se nadaju da bi mogao zameniti medikamente za snižavanje holesterola.
Dosadašnja ispitivanja pokazala su da su oboleli od hipertenzije, koji su konzumirali napitak od praha šipka i uzimali prepisanu terapiju, nakon šest nedelja imali niži krvni pritisak i nivo holesterola od pacijenata su uz redovnu terapiju pili lekove sa placebo efektom.
Snižavanje holesterola divljom ružom moglo bi pomoći osobama preosetljivim na statine, a za razliku od medikamenata koji smanjuju nivo LDL holesterola u krvi ne stvara se rizik od pojave dijabetesa tipa 2.
Autor: Life Content