Kako meditirati: Kompletan vodič za početnike
Meditacija je praksa kojom svi mogu da se bave, a njeni benefiti imaju širok spektar. A kako meditirati, otkrivamo vam u nastavku.
Ne samo da svako može da nauči da meditira, već može da, svakodnevnom praksom, poboljša stanje svog tela i uma. Za početak, meditacija smanjuje krvni pritisak, nivo hormona stresa, holesterol, a poboljšava kreativnost, jača imuni sistem i umanjuje anksioznost.
Studija Univerziteta Viskonsin- Madison otkrila je da osobe koje meditiraju imaju pozitivnije emocionalno stanje. Iz svega ovoga lako je zaključiti da ovaj vid brige o sebi ima brojne zdravstvene blagodati, a ne košta ništa.
Kako meditirati- vodič za početnike
Većina ljudi s meditacijom započinje kako bi umanjili stres. A upravo ova praksa je savršena alatka za to. Vremenom, osećamo i druge benefite. Ono što je važno napomenuti jeste da ne postoji dobro ili liše meditiranje. Naučite jednu tehniku i radite je svaki dan.
- Sedite udobno na stolicu, jastuk na podu ili na kauč. Za početak, možete se nasloniti i na zid.
- Ukoliko vam se pak ne dopada ideja da sedite, možete i leći.
- Pustite ipuštajuću muziku pre meditacije.
- Podesite tajmer. Počnite sa pet minuta i postepeno povećavajte vreme meditacije. To ide s vremenom i verovatno će vam trebati nekoliko meseci dok ne povećate trajanje meditacije.
- Pre početka meditacije isključite muziku, ali i sve druge uređaje (telefon, TV…).
- Dišite duboko kroz nos. Zatvorite oči i fokusirajte se na disanje.
- Vazduhom prvo punite stomak, pa zatim pluća.
- Ma koliko vas um vodio ka problemima i brigama, vi se koncentrišite isključivo na disanje.
Pročitajte i… Zašto je meditacija važan deo naše rutine?
Meditacija i eventualni problemi
Ukoliko ne možete da se fokusirajte, isprobajte naredne savete.
Problem 1: Brz um
Ukoliko vas obuzme previše misli i problema tokom meditacije, brojte udahe i izdahe ili ponavljajte određenu frazu (npr. „mir“, „spokoj“…).
Problem 2: Pospanost
Prirodno, telo na stanje opuštenosti reaguje umirivanjem i željom za snom. Ukoliko vam se spava tokom meditacije, probajte da sedite, a ne da ležite. Držite kičmu uspravljenom i ukoliko je potrebno otvorite oči.
Pročitajte i… Kratka meditacija za usporavanje intenzivnih misli i emocija
Problem 3: Ne mogu da sedim mirno
Telo je, baš kao i um, nestalno. Pokušajte da isprobate šetajuću meditaciju. Sinhronizujte disanje s koracima. Gledajte ispred sebe i fokusirajte se na disanje.
Problem 4: Bol
Ukoliko vam je neduobno da sedite, vi lezite. Izaberite položaj koji vam najviše prija.
Problem 5: Nemam vremena
Ovaj problem je lako rešiv, ukoliko zaista želite da se bavite meditacijom. Navijte sat 15 minuta ranije ujutro. Umesto da pred spavanje gledate seriju, izdvojte pet minuta da meditirate. Vremenom će vam ovo ući u rutinu.
Problem 6: Ne osećam promene
U nekim slučajevima, meditacija je slična izgradnji mišića. Potrebno je vreme dok ne osetite i ne vidite prve rezultate. Na kraju dana, veoma je važno da budete strpljivi. Iskustvo meditacije je individualno.